„Forbes“ skaičiavimu, 10 turtingiausių pasaulio sportininkų per metus uždirbo 1,1 mlrd. USD ir pagerino 2018-aisiais pasiektą rekordą.
Nestebina, jog pirmąsias tris sąrašo vietas užima futbolo žvaigždės. Kad ir kaip būtų, ši sporto šaka vadinama populiariausia ir sugeneruoja daugiausiai lėšų. Tačiau staigmenų yra – tai golfo žaidėjai Philas Mickelsonas ir Dustinas Johnsonas.
Sutartys ir Artimieji Rytai
„Forbes“ vertinimu, sportininkų krepšius gerokai pasunkino per pastaruosius kelerius metus sudarytos vertingos rungtynių transliavimo teisių sutartys ir didesnės galimybės sportininkams užsidirbti papildomai. Be to, alyvos į ugnį kliūstelėjo pinigai iš Artimųjų Rytų.
Dešimt turtingiausių sportininkų per metus uždirbo 1,11 mlrd. USD, t. y. 12% daugiau nei pernykščio, ir 5% daugiau nei rekordinio 2018-ųjų metų sąrašo dalyviai, uždirbę 1,06 mlrd. USD.
Aštuoni sportininkai per pastaruosius 12 mėn. uždirbo daugiau nei 100 mln. USD. Pernai tai pavyko tik trims – Lioneliui Messiui, LeBronui Jamesas'ui ir Cristiano Ronaldo.
„Forbes“ vertinimu, šių metų sąraše labiausiai nustebino du golfo žaidėjai – Philas Mickelsonas ir Dustinas Johnsonas.
Pirmasis turtingiausių sportininkų dešimtuke paskutinį kartą puikavosi 2016-aisiais, o pernai buvo 31-as su 45,3 mln. USD. Antrasis su 5 mln. USD algele pernai net nepateko į 50-uką, nes dalyvavimo LIV golfo lygoje, kurios neremia tradiciniai rėmėjai
Dabar Mickelsonas už dalyvavimą turnyre pasirašė 200 mln. USD, o Johnsonas – 125 mln. USD sutartis, iš kurių pusę sportininkai esą gavo iš karto. Visa tai – dėl turnyrą remiančio Saudo Arabijos valstybinio investicinio fondo, kurio biudžetas beveik bedugnis.
[infogram id="40abfd53-fc89-4975-99fe-c202443ef542" prefix="7yo" format="interactive" title="10 turtingiausių sportininkų pasaulyje"]
Trys pirmosios vietos – futbolui
Aptardama portugalų futbolo žvaigždės Cristiano Ronaldo (136 mln. USD) metinių pajamų kilmę, žiniasklaida pirmiausiai mini, jog pernai lapkritį sportininkas paliko Anglijos „Premier“ lygos futbolo klubą „Manchester United“ ir prisijungė prie Saudo Arabijos klubo „Al-Nasr“, kur jam buvo pažadėti 75 mln. USD.
Sklinda gandai, kad šią vasarą Ronaldo gali bandyti grįžti į Europą, tačiau ne kas kitas, o sutartis su Saudo Arabijos klubu padėjo jam atsidurti geriausiai apmokamų sportininkų sąrašo viršūnėje. Paskutinį kartą šiame reitinge jis pirmavo 2017-aisiais.
Šiemet yra trečias kartas, kai Ronaldo tapo turtingiausiu „Forbes“ sąrašo sportininku, 136 mln. USD yra didžiausia suma, kurią futbolininkas kada nors uždirbo per 12 mėnesių.
Kad ir ką pikti liežuviai pliaukštų apie Ronaldo karjeros saulėlydį ir nesugebėjimą su tuo susitaikyti, prekių ženklai negali atsispirti nei jam, nei jo gerbėjų klubui, kuris „Facebook“, „Instagram“ ir „Twitter“ tinkluose turi 850 mln. sekėjų, t. y. daugiau nei bet kuris kitas sportininkas.
Dėl rėmimo sutarties su kriptovaliutų keitykla „Binance“ Ronaldo pajamos ne iš sporto pasiekė 90 mln. USD, ir tai yra ketvirta didžiausia kategorijos suma „Forbes“ sąrašo istorijoje.
Antrasis sąraše argentinietis futbolininkas Lionelis Messi (130 mln. USD) iš sporto ir iš su sportu nesusijusios veiklos gavo po 65 mln. USD. Apie jo ateitį sklando įvairių gandų: esą kad jis grįš į Katalonijos „Barcelona“ klubą, kurį, sudrebinęs futbolo pasaulį paliko 2021 m.; kad prisijungs prie Ronaldo Saudo Arabijoje arba Majamio (JAV) „Inter“ komandos.
Palyginti su ankstesniais dviem reitingais, bendras sportininko uždarbis nepakito. L. Messi turi daug pelningų rėmimo sutarčių, įskaitant su „Adidas“, „Budweiser“, „PepsiCo“. Sutartis su „Socios“, blokų grandine paremta sirgalių platforma, futbolininkui uždirba 20 mln. USD per metus.
Pernai rudenį L. Messi įkūrė savo investicinę bendrovę „Play Time“.
Trečiojo futbolininko sąraše – Kyliano Mbappe (120 mln. USD), rezultatyviausio 2022 m. pasaulio futbolo čempionato žaidėjo, šuolis į viršūnes svaigina: praėjusių metų reitinge jis užėmė 35 vietą, o šiemet Mbappe – vienintelis jaunesnis nei 30 metų sąrašo sportininkas.
Pernai birželį jis tapo kriptovaliutų žaidimo „Sorare“ ambasadoriumi, o jo įtaka futbole išaugo po ginčo su Prancūzijos futbolo federacija: kai Mbappe atsisakė dalyvauti fotosesijoje su nacionaline rinktine (tariamai dėl to, kad nenorėjo remti tam tikrų prekės ženklų, rėmusių Prancūzijos rinktinę), federacija paskelbė apie nacionalinės rinktinės žaidėjų įsipareigojimų peržiūrą.
„Skysports“ spėja, jog „Paris Saint-Germain“ klubo puolėjo sąskaita gali gerokai pasipildyti, Madrido „Real“ klubui reiškiant „stiprų norą“ šia vasarą pasirašyti su juo sutartį.
Iš kur pinigai
Krepšinio legenda jau vadinamas amerikietis LeBronas Jamesas (119,5 mln. USD) iš sporto veiklos gavo 44,5 mln. USD, su sportu nesusijęs jo uždarbis – 75 mln. USD.
Į milijardierių sąrašą Los Andželo „Lakers“ puolėją įstūmė jo verslai: krepšininkas sudaro rėmimo sutartis, valdo maistą sportininkams gaminančią įmonę „Ladder“, pramoginio turinio kūrėją „SpringHill Company“.
Be to, jis yra „Fenway Sports Group“, kuriai priklauso „Red Sox“ ir Pitsburgo „Penguins“ komandos, savininkas, tekilos gamintojos „Lobos 1707“, dviračių „Canyon Bicycles“, ekologiškų pieno produktų bendrovės „Neutral Foods“, sportinės aprangos prekės ženklo „Mitchell & Ness“ bendraturtis.
Meksikietis boksininkas Canelo Alvarezas (110 mln. USD), pajamų ne iš sportinės veiklos gavo nedaug – 10 mln. USD. Kaip tokio kalibro sportininkas, Alvarezas turi nedaug tradicinių rėmimo sutarčių, tačiau tarp jų – sutartys su „Hennessy“, „Michelob Ultra“, „Excel Sports Management“.
Alvarezas yra aktyvus verslininkas. Jis sukūrė gėrimus sportininkams „Yaoca“, fitneso programėlę „I Can“, degalinių tinklą „Canelo Energy“, be to, turi savo drabužių liniją ir firminę kredito kortelę. 2022 m. rudenį futbolininkas pristatė ir VMC kokteilių prekės ženklą.
Sąrašo staigmenos
Minėtieji golfo žaidėjai – amerikiečiai Dustinas Johnsonas (107 mln. USD) ir Philas Mickelsonas (106 mln. USD) vadinami „Forbes“ sąrašo staigmenomis.
Johnsonas pirmasis priėmė pasiūlymą žaisti LIV golfo turnyre ir 2022 metus baigė su 35,6 mln. USD priziniu fondu. Šis sprendimas jam atnešė ir rėmėjų, įskaitant „Royal Bank of Canada“, paramą. Galiausiai visa tai jam padėjo pakilti į šių metų turtingiausių sportininkų sąrašą, o pernai jo pavardės nebuvo net pirmajame 50-tuke.
Sportininkas daugiausia dėmesio skyrė prekės ženklo „4Aces GC“ plėtrai. Tai LIV dalyvaujanti komanda, kurios logotipas puikavosi ant Johnsono marškinėlių neseniai vykusiame renginyje. Šiemet dalyvaudamas penkiuose LIV turnyruose žaidėjas jau uždirbo 3,3 mln. USD.
Vyresnis jo kolega 52-jų Philas Mickelsonas atsiliko vos milijonu. Pernai Mickelsonas perkopė 1 mlrd. USD pajamų (prieš mokesčius) iš sporto veiklos ribą. Kaip ir jo kolega Johnsonas, jis neteko rėmėjų, kai prisijungė prie „LIV Golf“, tačiau didelės žalos dėl to nepatyrė.
Mickelsonas yra vienas iš papildus gaminančios bendrovės „For Wellness“ įkūrėjų, vienas iš investuotojų, neseniai įsigijusių didelį žemės sklypą už Finikso (Arizonos valstija) ribų. Antroji vieta „LIV Golf“ turnyre praėjusį mėnesį jam uždirbo 1,6 mln. USD.
Sutartis – iki gyvos galvos
Amerikietis Stephenas Currie (100,4 mln. USD) į turtingiausių dešimtuką iššovė kaip salvė – tai pirmas kartas, kai Currie per 12 mėn. uždirbo daugiau nei 100 mln. USD, ir ne tik dėl didžiausio NBA sezono atlyginimo – 48,1 mln. USD.
Kitą sezoną jis taps pirmuoju lygos žaidėju, kuriam bus mokama daugiau nei 50 mln. USD, t. y. 51,9 mln. USD.
Žlugus kriptovaliutų keityklai FTX, „Golden State Warriors“ gynėjas neteko didžiausio rėmėjo, o jam pačiam drauge su keliomis kitomis įžymybėms buvo iškelta byla dėl vartotojų klaidinimo kriptovaliutų biržos patikimumu.
Šį praradimą krepšininkas sugebėjo su kaupu kompensuoti ilgalaike sutartimi su sportinių rūbų ir avalynės gamintoja „Under Armour“, kuri nenutruks ir pasibaigus krepšininko karjerai, ir partneryste su banku „Chase“.
Currie bendrovė „Unanimous Media“ su partneriais prodiusavo dokumentinį filmą apie jį patį, filmas liepą turėtų būti išleistas per „Apple TV+“.
Krepšininkas neseniai investavo į virtualiosios realybės platformą „Golf+“ ir startuolį „TMRW Sports“, kurį įkūrė Tigeris Woodsas ir Rory McIlroy'us, siekdami sukurti savo golfo lygą.
Legendiniu tenisininku vadinamas šveicaras Rogeris Federeris (95,1 mln. USD) sportininko karjerą baigė pernai rugsėjį, tačiau tai nepakenkė jo ilgalaikėms rėmimo sutartims – neseniai jis paskelbė apie licencijavimo sutartį tarp savo prekės ženklo RF ir akinių gamintojo „Oliver Peoples“. Federeriui priklauso ir didelis sparčiai augančio Šveicarijos avalynės gamintojo „On“ akcijų paketas.
Pasak „Bloomberg“, Ciuriche įsikūręs sporto prekės ženklas 2020 m. pristatė teniso batelių liniją „Roger“ – tai buvo pirmasis bendrovės žingsnis į kitą sporto šaką, nesusijusią su bėgimu.
Krepšininkas Kevinas Durantas (89,1 mln. USD) turi vieną brangiausių sutarčių su „Nike“, kuri irgi galios visą jo gyvenimą. Pasak „Forbes“, su šiuo sportinių batelių gamintoju panšias sutartis turi tik Michaelas Jordanas ir LeBronas Jamesas.
Skaičiuojant kitas pajamas, – per savo investicinę įmonę 35V Durantas valdo Profesionalios lakroso lygos, maisto prekės ženklo „Happy Viking“, Pirmosios tinklinio lygos, prekės ženklo „Mitchell & Ness“, sporto programinės įrangos startuolio „ScorePlay“, „TMRW Sports“ ir daugelio kitų įmonių akcijų paketus. Šias investicijas jis atliko per pastaruosius 10 mėnesių.
Be to, Durantas valdo savo žiniasklaidos tinklą „Boardroom“.
Kaip skaičiuojama
VŽ atkreipia dėmesį, jog turtingiausių sportininkų sąraše moterų nėra. Į turtingiausių sportininkų 50-uką šiemet tik per plauką pateko viena moteris – tenisininkė Serena Williams, užėmusi 49 vietą.
Per pastaruosius 12 mėnesių, neatskaičius mokesčių ir agentų honorarų, ji uždirbo 45,3 mln. USD, didžiąją daugumą – iš rėmimo sutarčių su daugiau nei dvylika prekių ženklų, įskaitant „Nike“, „Lincoln“ ir „Michelob Ultra“.
Skaičiuodamas sportininkų pajamas, „Forbes“ atsižvelgė į 2022 m. gegužės 1 d.–2023 m. gegužės 1 d. sportininkų laimėtus prizus, atlyginimus ir premijas. Jei sportininkų sezonas tęsiasi po 2023 m. gegužės 1 d., atsižvelgiama į visą sezono atlyginimą.
Pajamos už sporto ribų – įvertinta rėmimo sutarčių, mokėjimų už sportininkų pasirodymus renginiuose, licencijų sutarčių, grynųjų pinigų pajamų iš nuosavo verslo vertė. „Forbes“ atsižvelgė į pajamas, gautas pardavus sportininkų akcijų paketus bendrovėse.
Sumos buvo pateiktos prieš mokesčius ir komisinius agentams. Į sąrašą įtraukti sportininkai, kurie profesionaliai sportavo per pastaruosius 12 mėnesių.
TAIP PAT SKAITYKITE:
- Karalius Karolis III: kiek turi turto ir kokie jo šaltiniai
- Vienintelis Estijos oligarchas „perka viską, kas juda“
- Jay-Z turto vertė – 2,5 mlrd. USD: kodėl, anot W. Buffetto, iš jo reikia mokytis
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų?
Parašykite „Mano pinigų“ redaktoriams.