Šiuo metu visi ženklai, panašu, rodo viena kryptimi – recesijos link. „Kiplinger.com“ rašo, kad nerimaujantys dėl nuosmukio gali imtis 5 priemonių jam pasiruošti.
Atnaujinta 2022 08 04
Recesija popieriuje – tai du ketvirčius iš eilės fiksuotas BVP mažėjimas. Tačiau faktinės BVP ataskaitos vėluoja, jos yra nuolat tikslinamos įvertinant naujus duomenis, todėl recesiją sunku patvirtinti anksčiau nei ji įvyksta.
Tačiau tai nereiškia, kad nėra įspėjamųjų ženklų. Recesijos metu rinkos paprastai atsitraukia, o akcijos netgi gali patekti į meškų rinką (kai akcijų kainos nukrenta 20% ar daugiau nuo neseniai pasiektų aukštumų). Įmonės, norėdamos išsilaikyti, trumpina darbo laiką, atleidžia darbuotojus arba įšaldo samdą. Be to, mažėjant paklausai, įmonėms tampa sunku parduoti turimas atsargas, todėl gali atsirasti produktų, kurie iki recesijos buvo paklausūs, tačiau sunkmečiu jų jau nebėra sandėlyje.
Štai 5 būdai, kaip galima pasirengti nuosmukiui:
- Atnaujinkite savo finansinius planus
Atsakykite į klausimus: dėl ko investuojate? Ar jūsų tikslas – trumpalaikis, pavyzdžiui, pradinis įnašas už namą, ar ilgalaikis, pavyzdžiui, pensija? Į ką investuojate? Ar esate pernelyg susikoncentravę keliose pozicijose, ar tinkamai diversifikavę portfelį? Ką darysite, jei akcijų rinka smuks 10%, 20% ar 30% – pirksite, parduosite ar laikysite? Ar artimiausiu metu jums prireiks investuotų pinigų? Ar jūsų investicijos apsaugotos nuo rinkos svyravimų?
- Peržiūrėkite savo biudžetą
Įvertinkite, kiek pinigų turite uždirbti, kad galėtumėte apmokėti būtiniausių išlaidų sąskaitas. Įsitikinkite, kad ir toliau galėsite uždirbti būtinąsias pajamas.
- „Skubios pagalbos“ santaupos turi būti maksimalios
Paprastai patariama turėti sukauptą bent 3 atlyginimų „finansinę pagalvę“. Recesijos laikotarpiu verta turėti ją didesnę – bent 6 atlyginimų. Lėšos nenumatytiems atvejams turi būti lengvai prieinamos ir neinvestuojamos, kad išvengtumėte nuostolių dėl rinkos svyravimų.
- Grąžinkite skolas
Atiduokite viską, ką pasiskolinote. Grąžinkite kredito korteles ir kitus didelių palūkanų produktus dabar, kol gaunate pajamų ir ekonominės sąlygos vis dar palankios. Įvertinkite, ar galite pagerinti savo kreditingumą tam atvejui, jei prireiktų skubiai pasiskolinti.
- Kurkite profesinius ryšius ir uždirbkite papildomų pajamų
Profesinių ryšių tinklas gali padidinti jūsų galimybes rasti darbą. To gali prireikti, jei dėl recesijos būsite atleisti arba jums reikės papildomų pajamų. Taip pat apsvarstykite papildomų darbų, verslo ir pasyvių pajamų galimybes – taip diversifikuosite savo pajamų srautus.
Infliacija - aukštumoje
Infliacija 2022 m. liepą dar ūgtelėjo, rodo išankstiniai statistikų duomenys. Ekonomistai sako, kad daugėja indikacijų, jog infliacijos viršūnę Lietuva jau pasiekė, o rudenį ir ypač kitais metais ji ims sparčiai mažėti. Tačiau tai bus susiję su išsikvėpusiu ekonomikos augimu ir vartojimo nuosmukiu.
Liepos mėnesio išankstinis infliacijos įvertis, apskaičiuotas pagal suderintą vartotojų kainų indeksą (SVKI), sudaro 20,8%, buvo skelbęs Statistikos departamentas.
Ekonomistai vertina, kad infliacijos pikas greičiausiai jau pasiektas, o ateinančiu laikotarpiais ji, tikėtina, mažės., išsamiau skaitykite čia: Infliacija Lietuvoje dar ūgtelėjo: kainos pakilo į seniai nematytas aukštumas.
TAIP PAT SKAITYKITE:
- Infliacija Lietuvoje rekordinė, bet jūsų asmeninė gali būti mažesnė: kaip ją sužinoti
- K. Kybartas: nesiseka investuoti? Nustokite dirbtinai greitinti turtingėjimo procesą
- Palūkanų kilimas reikšmingai keičia uždarbį investuotojams į NT