5 didžiausios rinkos griūtys JAV istorijoje ir kaip pasiruošti galimai kitai

5 didžiausios rinkos griūtys JAV istorijoje ir kaip pasiruošti galimai kitai
(„Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.

JAV akcijų rinka išgyvena sunkiausią laikotarpį nuo 1939 m. Kai kurie ekspertai baiminasi, kad tai tik pradžia. Nemaža dalis investuotojų nuogąstauja, kad artimiausiu metu galime sulaukti dar vienos rinkos griūties. Kaip jai pasiruošti?

Rinkos griūtis (angl. market crash) – tai staigus akcijų kainų kritimas, kurį gali lemti įvairūs faktoriai.

Kaip rašė „Verslo žinios“, pirmąjį šių metų pusmetį pasaulio finansų rinkos užbaigė su ekstremalius lygius žyminčiais nuosmukiais.

Kalbant apie JAV akcijas, sugriežtėjusio FED tono šviesoje kilusios investuotojų baimės nuo JAV akcijų kapitalizacijos nurėžė apie 9 trln. USD per šių metų pirmąjį pusmetį. Meškų rinkoje esantis „S&P 500“ akcijų indeksas per pirmąjį šių metų pusmetį yra nugarmėjęs beveik 20%, ir tai yra prasčiausias šio indekso pirmojo pusmečio pasirodymas nuo pat 1970 m. „Financial Times“ primena, kad tąkart stiprus pirmojo pusmečio nuosmukis fiksuotas kilus recesijai, kuria užbaigė iki tol ilgiausią JAV ekonomikos augimo laikotarpį.

Panašiai tiek yra nukritęs technologijų akcijų gausus indeksas „Nasdaq Composite“. Tačiau šis nuosmukis yra vien per antrąjį ketvirtį. Pastarasis indeksui yra prasčiausias nuo 2008 m.

Savo ruožtu nuo metų pradžios „Nasdaq Composite“ yra nukritęs beveik 30%.

[infogram id="999568f7-0cd5-48d1-9b41-a96a932b7d99" prefix="EGH" format="interactive" title="Garsiųjų kompanijų akcijų kainų pokyčiai 2022 m. pirmą pusmetį"]

JAV akcijų rinka per visą istoriją patyrė 5 didelius smūgius ir kiekvieną kartą atsitiesė, rašo „Next Advisor“ ir apžvelgia juos visus. Straipsnio pabaigoje pateikiame patarimus, galinčius padėti pasiruošti galimam nuosmukiui.

1. 2020 m.: Covid-19 pandemija

 • Rinkos praradimai: 34%
 • Atsigavimo laikas: 33 d.

Siekiant suvaldyti koronavirusą, Vyriausybės sustabdė ištisas ekonomikas ir sukėlė ekonominį šoką, kuris neišvengiamai sukrėtė investuotojus. Tiesa, kitaip nei kitos griūtys, ši įvyko stebėtinai greitai ir taip pat greit atsigavo.

2. 2008 m.: Rizikingų hipotekos paskolų krizė

 • „S&P 500“ indekso praradimai: 57%
 • Atsigavimo laikas: 17 mėn.

Šios krizės priežastis – laisva bankų hipotekinių paskolų skolinimo praktika, kuri turėjo įtakos visai ekonomikai ir sukėlė didžiausią nuosmukį nuo Didžiosios depresijos laikų.

Rinkai atsigavus prasidėjo vienas ilgiausių ir pelningiausių istorijoje bulių bėgimo laikotarpių, kuris tęsėsi iki 2020 m. Covid-19 pandemijos pradžios. Bulių rinkų metu pasitikėjimas rinka – aukštas ir investuotojai noriai perka akcijas. Priešinga situacija – meškų rinkose.

3. 2000 m.: „Dotcom“ burbulas

 • „Nasdaq“ praradimai: 77%
 • Atsigavimo laikas: 15 m.

XXI a. pradžioje akcijų rinka atsigavo po smarkaus kritimo, kurį sukėlė didelis technologijų bendrovių pervertinimas dešimto dešimtmečio pabaigoje. Tai buvo pirmas didelis technologijų bendrovių akcijų, sudarančių indeksą „Nasdaq Composite“, žlugimas. Nuo 1995 m. iki 2000 m. šis indeksas pakilo daugiau kaip 500%, tačiau 2002 m. krito 77% ir beveik 15 m. nepasiekė buvusio aukščiausio lygio.

4. 1973 m.: Naftos krizė ir ekonomikos nuosmukis

 • Rinkos praradimai: 48%
 • Atsigavimo laikas: 21 mėn.

Rinkos griūtį sukėlė kelios priežastys: įvykdytos finansų rinkos reformos, ekonomikos recesija, 1973 m. naftos krizė, per kurią naftos kaina išaugo beveik 4 kartus ir dar labiau paspartino sparčiai išaugusią infliaciją. Šių įvykių visuma sukėlė rimtą rinkos smukimą.

5. 1929 m.: Didžiausia griūtis istorijoje

 • „Dow Jones Industrial Average“ indekso praradimai: 89%
 • Atsigavimo laikas: 25 m.

1929 m. akcijų rinkos griūtis užbaigė sparčiai augusį dvidešimtą dešimtmetį ir pradėjo Didžiąją depresiją. Susitraukusi akcijų rinka į buvusį lygį sugrįžo 1954 m.

Akcijų kainos pradėjo kristi 1929 m. rugsėjį, tačiau dvi dienas iš eilės – spalio 28 d. ir 29 d. – jų vertė sumažėjo atitinkamai beveik 13% ir 12%. Šios dienos dabar vadinamos juoduoju pirmadieniu ir juoduosiu antradieniu – tai vis dar didžiausi dviejų dienų praradimai istorijoje. Po poros savaičių „Dow“ indeksas prarado pusę savo vertės ir įžengė į ilgą meškų rinkos laikotarpį. 1932 m. rinka buvo pasiekusi dugną.

Kaip pasiruošti galimam nuosmukiui

Nuosmukiai yra investavimo dalis – anksčiau ar vėliau jie ateina. Apie tai, kad krizes reikia pergyventi manopinigai.lt pasakojo 25 m. investuojanti Daiva Rakauskaitė, „Verslo angelų fondo valdymo“  valdybos narė. Investuojantiems ir dar nesusidūrusiems su krize ji sako: „Welcome to the club“. Plačiau skaitykite ČIA.

Daiva Rakauskaitė, „Verslo angelų fondo valdymo“ valdybos narė. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Ilgalaikio investavimo strategijos besilaikantys investuotojai įprastai investuoja reguliariai net ir per rinkos nuosmukius. Ekspertai pataria investuoti reguliariai ir bent 10% nuo mėn. pajamų skirti investavimui.

„Turėtume žiūrėti į tas valstybes, į kurias migruoja Lietuvos gyventojai. Tai yra Norvegija, Vokietija, Didžioji Britanija. Ten taupymas yra praktiškai chrestomatinis – gyventojai atsideda maždaug 10% nuo pajamų ir investuoja“, – sako Marius Dubnikovas, Lietuvos verslo konfederacijos viceprezidentas, finansų analitikas.

Daugiau skaitykite ČIA.

Marius Dubnikovas, Lietuvos verslo konfederacijos viceprezidentas, finansų analitikas. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Kitas dalykas – diversifikacija. Per mažą portfelio diversifikaciją, kaip vieną iš 3 investavimo klaidų, išskiria Karolis Kybartas, „ME Investicija“ investicijų valdytojas.

„Dažnai sakoma, kad nėra tokio dalyko, kaip nemokami pietūs investavime, bet diversifikacija yra nemokami pietūs investavime. Teisingai daroma diversifikacija leidžia susimažinti riziką nesumažinant grąžos potencialo“

, – sako K. Kybartas.

Apie kitas dvi klaidas išsamiau ČIA.

Kalbant apie asmeninių finansų valdymą, labai svarbu visada turėti nenumatytų įvykių rezervą.

„Jis gali būti dvejopas – žmonėms, kurie neturi įsipareigojimų, skolų, išlaikytinių, pavyzdžiui, vaikų, pakanka turėti 3 mėn. pajamų rezervą. Žmonėms, kurie turi finansinių įsipareigojimų, išlaikytinių, verta turėti didesnį – 6 mėn. pajamų dydžio rezervą“, – išskiria Kamilė Taujanskaitė, „Vilnius Tech“ Finansų inžinerijos katedros docentė.

Plačiau apie tai, kaip efektyviai tvarkytis su pinigais, ypatingai dabar, kai juos griaužia infliacija, skaitykite ČIA.

Galiausiai, pradėti investuoti svarbu kuo anksčiau, ne išimtis ir nuo ko mažesnio amžiaus mokyti vaikus. Linos Banytės-Surplienės, Raisingfreekids.com įkūrėjos, vertinimu, investavimą perprasti gali 12-16 m. vaikai, tačiau šiuo atveju labai svarbi tėvų investavimo patirtis – lengviausia vaikams parodyt tai, ką darote patys. Kokie yra populiariausi būdai, kuriuos renkasi tėvai mokydami vaikus taupyti, uždirbti ir investuoti, išsamiau ČIA.

Lina Banytė-Surplienė, Raisingfreekids.com įkūrėja. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

TAIP PAT SKAITYKITE:

Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Mano pinigų“ redaktoriams.

Apklausos „Geidžiamiausias darbdavys 2022“ dalyviams
„VŽ Mano pinigai“ 60 d. prenumerata NEMOKAMAI

Jus dominanti sritis
Pasiūlymu galima pasinaudoti vieną kartą. Pasiūlymas galioja iki vasario 28 d.

VŽ Mano pinigai - praktiški patarimai apie asmeninius ir šeimos finansus

 • Kaip pasididinti pajamas?
 • Kaip neskausmingai sutaupyti?
 • Kaip išmintingai leisti pinigus?

Banko „Citadele“ klientams
„VŽ Mano pinigai“ 3 mėn. prenumerata NEMOKAMAI

Citadele
Jus dominanti sritis
Pasiūlymu galima pasinaudoti vieną kartą. Pasiūlymas galioja iki kovo 1 d.

VŽ Mano pinigai - praktiški patarimai apie asmeninius ir šeimos finansus

 • Kaip pasididinti pajamas?
 • Kaip neskausmingai sutaupyti?
 • Kaip išmintingai leisti pinigus?

VŽ Mano pinigai - praktiški patarimai apie asmeninius ir šeimos finansus

 • Kaip pasidinti
  pajamas?
 • Kaip neskausmingai
  sutaupyti?
 • Kaip išmintingai
  leisti pinigus?

Prenumeratos užsakymas

Mokėjimo būdai

Tinkamos kortelės:
svg
svg
svg
Norėdami mokėti pavedimu pagal iš anksto gautą sąskaitą, spauskite PRENUMERUOTI. Gavę jūsų duomenis išsiųsime Sąskaitą.

Jei turite klausimų, susisiekime: tel. +370 5 252 6408, 252 6330, e.paštu [email protected]

VŽ Mano pinigai - praktiški patarimai apie asmeninius ir šeimos finansus

 • Kaip pasididinti pajamas?
 • Kaip neskausmingai sutaupyti?
 • Kaip išmintingai leisti pinigus?
1 mėn.
6 Eur
(su PVM)

VŽ Mano pinigai - praktiški patarimai apie asmeninius ir šeimos finansus

 • Kaip pasididinti pajamas?
 • Kaip neskausmingai sutaupyti?
 • Kaip išmintingai leisti pinigus?
kaina iki liepos 31 d.
Prenumerata 12 mėn.
36 Eur
72 Eur
(su PVM)

VŽ Mano pinigai - praktiški patarimai apie asmeninius ir šeimos finansus

 • Kaip pasididinti pajamas?
 • Kaip neskausmingai sutaupyti?
 • Kaip išmintingai leisti pinigus?
Prenumerata 6 mėn.
23 Eur
36 Eur
(su PVM)
Mano pinigai
Prašome palaukti Prašome palaukti