1.300 Eur – vidutiniškai tiek šiemet šeimai kainuos savaitė atostogų Lietuvoje, rodo Statistikos departamento duomenys. Tai yra apie 14% daugiau nei pernai. Kaip tinkamai planuoti biudžetą, jog lėšų užtektų ir atostogoms?
Geopolitinė įtampa nepadarė jokios įtakos planuojant atostogas daugiau nei pusei (52%) šalies gyventojų, vos 16% nusiteikę atostogoms išleisti mažiau nei įprastai, atskleidė „Swedbank“ Finansų instituto užsakymu atlikta reprezentatyvi šalies gyventojų apklausa.
Tyrimas parodė, kad dauguma gyventojų atostogoms ruošiasi spontaniškai ir yra linkę iš anksto netaupyti.
„Didesnioji dalis gyventojų (46%) per atostogas išleidžia du kartus daugiau nei įprastą mėnesį. Beveik septintadalis apklaustųjų sako, kad jų atostogų išlaidos įprastas viršija tris kartus, 6% gyventojų atostogų išlaidos yra keturis kartus ar dar didesnės nei įprastos“, – pranešime spaudai cituojama Justina Bagdanavičiūtė, „Swedbank“ Finansų instituto ekspertė.
Lietuvos gyventojų nuomonės tyrimą 2022 m. gegužės 18–27 dienomis „Swedbank“ užsakymu atliko visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovė „Spinter tyrimai“. Tyrimo metu buvo apklausti 1013 respondentų.
Kaip planuoti biudžetą
Gyventojų nusiteikimas atostogų metu gerokai kilstelti išlaidų kartelę rodo, kad finansiškai ruoštis ir taupyti atostogos būtina. Kitaip tariant, biudžeto planavimas yra neišvengiamas, tačiau būdų ir taisyklių, kaip tą daryti yra ne vienas.
Pavyzdžiui, naudoti finansų valdymo taisyklę 80/20. Anot jos, 20% nuo gaunamų mėnesio pajamų skirkite investavimui, taupymui ar paskoloms gražinti, o likusius 80% skirkite poreikiams ir norams, įskaitant maistą, nuomą, pramogas. Plačiau apie tai ir kuo ši taisyklė skiriasi nuo bene garsiausios asmeninių finansų valdymo taisyklės 50/30/20, kurią išpopuliarino Elizabeth Warrenm, JAV senatorė, skaitykite ČIA.
Patarimais, kaip valdyti asmeninius finansus, kad pinigų užtektų ir būtiniausiems pirkiniams, ir pramogoms, ir dar pavyktų susitaupyti, dalijosi Kamilė Taujanskaitė, „Vilnius Tech“ Finansų inžinerijos katedros docentė. Straipsnį skaitykite ČIA.
TAIP PAT SKAITYKITE:
- Degalų kainos aukštumose: kokias nuolaidas siūlo degalinių tinklai
- Maisto kainos muša rekordus: kaip sutaupyti apsiperkant?
- Knygos apie asmeninius finansus: sąrašas perkamiausių ir viena deficitinė