Kaip pasielgs su periodiškai gaunamu darbo užmokesčiu, gyventojai neretai yra numatę iš anksto, tačiau kyla kitas klausimas – kaip geriausia pasielgti gavus nepastovių pajamų, 1.000 Eur premiją? Atsako Ieva Jazavitienė, nepriklausoma asmeninių finansų konsultantė.
„Banalu, bet nėra vienos teisingos formulės ar vieno teisingo atsakymo. Sprendimas lengvas tuomet, kai mes planuojame biudžetą ir žinome savo tikslus. Be plano labai didelė rizika pinigus išleisti kasdieniam vartojimui ar nereikšmingiems pirkiniams.
Visgi galimi scenarijai tokie:
1. Premiją išdalinti tomis pačiomis dalimis, kaip ir įprastas pajamas. Imkime realaus biudžeto pavyzdį, kuomet pajamos skirstomos taip: 10% taupymui/ investavimui, 10% skoloms (lizingai, paskolos, asmeninės skolos, išskyrus būsto paskolą), 80% vartojimui.
Šiuo atveju vartojimui skirtus 800 Eur būtų galima išleisti didesniems pirkiniams. Jeigu planuojate didesnius pirkinius, bus labai lengva nuspręsti, ką pirkti, jei to nedarote, neskubėkite. Rekomenduoju skirti ramaus laiko ir ant lapo susirašyti visus, jūsų manymu, šiuo metu reikalingus pirkinius, daiktus ar sumanymus.
Vėliau suskirstyti pagal prioritetus – ką tikrai labai svarbu dabar įsigyti, o kas gali palaukti. Verta šį pratimą atlikti kartu su šeima, įtraukti vaikus, ypač paauglius ir kartu ieškoti sprendimo, kaip paskirstyti pinigus, ką už juos įsigyti.
2. Formulė 50/50. 50% skirti taupymui / investavimui, 50% dalykams, kurie suteiks daug ryškių emocijų, dar kitaip šią dalį galime pavadinti malonumais.
Jeigu sprendžiame bendrai su šeima, tai gali būti bendra pramoga, išvyka, arba kažkas, kas visai šeimai suteiks džiaugsmo.
Jei sprendžiate individualiai, paieškokite, kaip investuoti šiuos pinigus į malonią patirtį bei emocijas. Taip, taip, tai – irgi investicija. Ši patirtis gali tapti puikiu poilsiu, naujomis jėgomis ir naujomis idėjomis.
Ši formulė gali būti nebūtinai 50/50 – tik jūs sprendžiate, kokios proporcijos, gal norėsite 20% skirti taupymui/ investavimui, o likusius – ryškioms emocijoms.
3. Visą gautą premiją skirti vienam konkrečiam, bet maloniam sumanymui, pavyzdžiui, kelionei, atostogoms ar kitam pirkiniui.
4. Visą premiją išleisti labai svarbioms reikmėms, kurios šiuo metu itin reikalingos tiek jums, tiek jūsų šeimai – odontologo paslaugoms, namuose ar jūsų veikloje itin reikalingam daiktui (šaldytuvui, kompiuteriui) planinei operacijai ar kitiems, su sveikata susijusiems dalykams. Čia kalbu apie dalykus, kurie tikrai būtini, ir kurių įgyvendinimui reikalingi papildomi finansai.
Kam nerekomenduoju skirti šių pinigų?
Nereikšmingiems ar kasdieniams pirkiniams, kuriuos įprastai perkame iš nuolatinio biudžeto. Premija yra kaip dovana – labai svarbus psichologinis momentas, kaip ją naudosime. Jeigu bent dalį šios sumos skirsime dalykams, kurie teikia džiaugsmą bei ryškias emocijas, tik padidinsime motyvaciją būsimai ar kitai premijai.“
Straipsnių cikle „Ekspertai atsako“ skirtingi specialistai atsakinėja į gyventojų klausimus apie asmeninių finansų valdymą. Jei turite bet kokį su šia tema susijusį klausimą, atsiųskite jį mums.
Jums rūpimus klausimus rašykite žemiau esančiame laukelyje. Atsakymų ieškokite penktadieniais portale manopinigai.lt.
TAIP PAT SKAITYKITE:
- Ekspertė atsako: ar reikia Lietuvoje mokėti mokesčius už dividendus iš JAV akcijų, jei sumokėjau ten
- Ekspertas atsako: kada VMI grąžinama mokesčių dalis yra mažesnė nei pernai
- Ekspertas atsako: ar didelė portfelio diversifikacija mažina potencialią grąžą
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų?
Parašykite „Mano pinigų“ redaktoriams.