Karas Ukrainoje keičia gyventojų finansinę elgseną. Jie tapo atsargesni, taupesni, o stambesni pirkiniai – atidedami.
Kas antras Lietuvos gyventojas sako, kad dėl Rusijos pradėto karo Ukrainoje atideda stambesnius pirkinius ir riboja kasdienes savo išlaidas. Kone kas trečias gyventojas, jausdamas nerimą dėl finansų, teigia atsidedantis daugiau lėšų santaupoms. Tai atskleidė „Swedbank“ užsakymu atlikta apklausa.
„Gyventojai ne tik atideda nebūtinus pirkinius, bet ir skiria daugiau dėmesio savo biudžeto planavimui“, – pranešime spaudai sako Jūratė Cvilikienė, „Swedbank“ Finansų instituto vadovė.
Apklausos duomenimis, tą daro 2 iš 5 gyventojų, o 2 iš 7 apklaustųjų stengiasi kaupti daugiau santaupų.
Paaiškėjo, kad labiausiai gyventojai nuogąstauja dėl santaupų trūkumo ir galimybės finansiškai pasirūpinti savo šeimos nariais. Tai, kad juos labai jaudina šie aspektai, nurodo, atitinkamai, 33% ir 27% respondentų.
Reprezentatyvų Lietuvos gyventojų tyrimą 2022 m. kovo 17–25 dienomis „Swedbank“ užsakymu atliko visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovė „Spinter tyrimai“. Tyrimo metu buvo apklausti 1007 respondentai. Tyrimo rezultatai reprezentuoja šalies gyventojų nuo 18 iki 75 metų nuomones ir vertinimus.
Kaip elgtis su pinigais
Kad karas keičia Lietuvos gyventojų finansinę elgseną podkaste kalbėjo ir Kamilė Taujanskaitė, „Vilnius Tech“ Finansų inžinerijos katedros docentė. Už karantino metu sutaupytus pinigus gyventojai drąsiai investavę į nekilnojamąjį turtą, šiandien tą daro konservatyviau. Visgi kojinėje ar sąskaitoje laikyti dideles pinigų sumas nėra racionaliausias žingsnis, kuomet infliacija muša rekordus.
„Pinigai nuvertėja, tad verta galvoti apie tai, kur juos investuoti. Investavimas yra racionalaus pinigų valdymo proceso pasekmė“, – sako K. Taujanskaitė.
Kaip elgtis su pinigais, kuomet juos ėda infliacija, skaitykite ČIA.
Kaip sutaupyti maistui
Per metus pastebimai paaugo maisto kainos. Labiausiai (64,4%) pabrango bulvės ir atšaldyti bulvių gaminiai, rodo Lietuvos statistikos departamento duomenys. Ekspertai pateikia sąrašą patarimų, kaip apsiperkant išleisti mažiau pinigų.
- Gavę pajamas – jas paskirstykite. Maistui skirtus pinigus laikykite atskiroje sąskaitoje, gal net kortelėje, su kuria atsiskaitytumėte tik už šiuos pirkinius. Taip sumažinsite galimybę maistui išleisti daugiau nei buvo numatyta.
- Į parduotuvę atsineškite savo maišelį. Kiekvieną kartą pirkdami naują išleidžiate pinigus daiktui, kurį jau turite namuose.
- Į pirkinių sąrašą įtraukite ne tik būtiniausias prekes, bet ir tokias, kurias pirksite, jei bus nuolaida. Parduotuvėse nuolaidos prekių grupėms cikliškai kartojasi.
- Ieškokite alternatyvų. Parduotuvėse prekės su brangiais vardiniais prekiniais ženklais išdėliotos akių lygyje ir tai paskatina išleisti daugiau pinigų. Jei pažvelgsite į lentynų viršų ar apačią, dažnai rasite bendrų prekių ženklų, pavyzdžiui, tam tikros parduotuvės prekių, kurios yra pigesnės ir dažnai tokio pat skonio.
Daugiau patarimų rasite ČIA.