Naujas gyvenimo etapas: kaip kišenes turi ruošti būsimi studentai

Naujas gyvenimo etapas: kaip kišenes turi ruošti būsimi studentai
J. Bagdanavičiūtė, „Swedbank“ finansų instituto projektų vadovė, Edvinas Jurevičius, „Luminor“ banko mažmeninės bankininkystės vadovas Lietuvoje. „Manopinigai.lt“ montažas

Nuo rugsėjo didmiesčius vėl papildys keliolika tūkstančių studentų. Pirmakursiams pravartu pagalvoti ne tik apie naujas patirtis, bet ir apie tai, kaip teks dorotis su asmeninių finansų iššūkiais – reikia išspręsti būsto, galbūt mokamo mokslo, o ir kasdienių išlaidų klausimus.

Edvinas Jurevičius, „Luminor“ banko mažmeninės bankininkystės vadovas Lietuvoje, mano, kad įprastai savarankiško gyvenimo pradžia reiškia ir pirmąją didesnę finansinę laisvę, todėl dažnu atveju pirmosiomis studijų savaitėmis jaunuoliai neplanuoja, kaip tiksliai panaudos turimas lėšas, neįvertina pramogoms skiriamos jų dalies ar leidžia sau nusipirkti ne pirmo būtinumo prekę.

O Justina Bagdanavičiūtė, „Swedbank“ finansų instituto projektų vadovė, tvirtina, kad dažnai studentai, neskaičiuodami savo biudžeto, mėnesio eigoje susiduria su pinigų stygiumi: „Atrodo, gan paprasta kliautis tėvais ir paprašyti papildomos sumos per pora savaičių išleidus mėnesio biudžetą, tačiau tai – vienas ydingiausių finansinės elgsenos pavyzdžių, kurių reikėtų vengti.“

TAIP PAT SKAITYKITE:

Ji rekomenduoja pradėti kaupti finansinį rezervą nenumatytoms situacijoms bei turėti taupymo sąskaitą. Taupymui reikėtų skirti bent 10-20% pajamų, tačiau žengiant pirmuosius taupymo žingsnius, svarbi kiekviena suma, net jei tai ir 5%.

„Kitas būdas pasiekti taupymo tikslų – rasti būdų pasididinti pajamas, tačiau privalu išlaikyti tinkamą darbo ir poilsio balansą, – pataria J. Bagdanavičiūtė. – Antraip perdegimas, pervargimas gali duoti priešingų rezultatų. Todėl reikėtų nepamiršti ir kito būdo gauti papildomų pajamų – nebereikalingų daiktų, drabužių pardavimo, galimybės „įdarbinti“ savo laisvalaikio pomėgius.“

Maistas gali tapti iššūkiu

E. Jurevičius mano, kad  pradėjus savarankišką gyvenimą studentams dažnai tenka susipažinti su maisto pirkimu ir galbūt anksčiau neįvertintomis produktų kainomis. Taip pat sprendimu, kokią turimo biudžeto dalį sudarys išlaidos būtent maistui.

J. Bagdanavičiūtė taip pat išskiria maisto pirkimą kaip vieną netikėčiausių finansinių iššūkių studentams: „Jei namuose vaikas nebuvo įtrauktas į šeimos biudžeto planavimą, apsipirkimus, maisto gaminimą, jam tikrai gali būti sunku numanyti, kad išlaidos maistui ir gėrimams iš tiesų sudaro didžiausią namų biudžeto dalį.“

Justina Bagdanavičiūtė, „Swedbank“ finansų instituto projektų vadovė. Bendrovės nuotr.

E. Jurevičius pataria stengtis maistą gaminti namuose, o kavinėse ar restoranuose lankytis tik esant progai. Bankininkystės vadovas primena ir apie gausias nuolaidas, kuriomis gali pasinaudoti studentai: „Galima keliauti viešuoju transportu. Išanalizuoti, kokios pramogos studentams yra pigesnės, jiems taikoma papildoma nuolaida. Dažnai studentai pigiau aptarnaujami tam tikromis dienomis ar valandomis – stenkitės tuo pasinaudoti.“

Vilniuje studentams ilgalaikiams viešojo transporto bilietams yra taikoma 80% nuolaida, tad mėnesio bilietą galima įsigyti už 5,80 Eur. Toks pat mėnesinis bilietas Kaune kainuoja 5,60 Eur.

Stogas virš galvos

Iš kitų miestų persikėlę studentai turi priimti sprendimą, ar gyventi bendrabutyje, ar nuomotis butą. Dažnam pirmakursiui buto nuoma gali būti prabanga. Remiantis vidutinėmis 1 kv. m kainomis, Vilniuje už maždaug 20 kv. m būstą tektų sumokėti apie 300 Eur/mėn., tačiau kaina gali stipriai keistis priklausomai nuo mikrorajono. Kaune už tokio pat ploto būstą studentas atseikėtų nuo 200 iki 250 Eur.

[infogram id="38616f0f-3eff-4a69-a458-a7282151ed1f" prefix="oGL" format="interactive" title="manopinigai Butų nuomos kainų pokytis 2022 m. birželis. Aruodas.lt"]

Gyvenimas bendrabutyje kai kuriais atvejais nekainuoja nė 100 Eur. Kauno Technologijų universitetas (KTU) siūlo kambarius nuo 60 iki 153 Eur už mėnesį. Jų kaina priklauso nuo bendrabučio, kambario ir virtuvės tipo, vietų skaičiaus kambaryje ir sanitarinio mazgo. Vilniaus universiteto (VU) bendrabučių kainos prasideda nuo 44 Eur, o brangiausias kainuoja 174 Eur.

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) bendrabutyje apgyvenimo mokestis už parą siekia nuo 2 iki 6 Eur, kas per mėnesį studentui maždaug kainuotų nuo 60 iki 180 Eur. Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) bendrabutyje 1 mėn. kaina svyruoja nuo 80 Eur neatnaujintame triviečiame kambaryje iki 180 Eur atnaujintame dviviečiame kambaryje.

O jei reikės mokėti už mokslą

Remiantis 2021 m. LAMA BPO duomenimis, 60% stojančiųjų į aukštąsias mokyklas galėjo pretenduoti į valstybės finansavimą. Tačiau šiemet studijų programų kainos gali tapti ypatingai svarbus aspektas renkantis mokslą, nes 35% abiturientų neišlaikė matematikos egzamino, kuris yra privalomas norint gauti valstybės finansuojamą vietą.

Tiesa, turintieji mokėti už mokslą gali lengvatinėmis sąlygomis skolintis iš bankų tiek studijoms, tiek pragyvenimui. Tačiau, kaip pabrėžia ekspertai, skolinantis reikia gerai pagalvoti. Ypač jei kalbama ne apie paskolas su valstybės garantija, o greituosius kreditus.

„Kartais studentai griebiasi greitųjų kreditų, kuriais galėtų padengti nenumatytas išlaidas. Tad tėvams vertėtų pasikalbėti su būsimuoju studentu apie tokio finansavimo grėsmes ir atsakingą skolinimąsi dar iki išvykimo studijuoti. Žinoma, idealu, kai finansinio raštingumo pradedama mokytis ir teisingus taupymo bei biudžeto vertinimo įgūdžius formuoti nuo pat vaikystės“, – pataria „Luminor“ banko mažmeninės bankininkystės vadovas Lietuvoje.

Edvinas Jurevičius, „Luminor“ banko mažmeninės bankininkystės vadovas Lietuvoje. Bendrovės nuotr.

Lietuvoje vienos populiariausių studijų – Vilniaus universiteto (VU) Teisės programos – metai kainuoja 2.750 Eur. Renkantis Programų sistemos studijas, populiariausi pasirinkimai tarp studentų yra KTU ir VU bakalauras, atitinkamai kainuojantis 3.524 Eur ir 3.600 Eur už metus. Kiek prieinamesnę kainą siūlo Vilniaus Kolegija (VIKO). Čia už Programų sistemos studijas reikės susimokėti 2.520 Eur per metus.

Pirmakursiams, pasirinkusiems medicinos studijas, reikės plačiausiai praverti savo piniginę. VU ši programa kainuoja 5.100 Eur / m., o Lietuvos sveikatos mokslų universitete (LSMU) – 5.135 Eur / m. Nuo ketvirto kurso LSMU medicinos metinė kaina kyla iki 6.572 Eur.

Populiariausia kolegijų programa VIKO – Tarptautinis verslas – studentui per metus kainuoja 1.860 Eur. Tačiau pasirinkus Tarptautinio verslo studijas VU už mokslus kasmet tektų sumokėti 3.040 Eur.

Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Mano pinigų“ redaktoriams.

Apklausos „Geidžiamiausias darbdavys 2022“ dalyviams
„VŽ Mano pinigai“ 60 d. prenumerata NEMOKAMAI

Jus dominanti sritis
Pasiūlymu galima pasinaudoti vieną kartą. Pasiūlymas galioja iki vasario 28 d.

VŽ Mano pinigai - praktiški patarimai apie asmeninius ir šeimos finansus

 • Kaip pasididinti pajamas?
 • Kaip neskausmingai sutaupyti?
 • Kaip išmintingai leisti pinigus?

Banko „Citadele“ klientams
„VŽ Mano pinigai“ 3 mėn. prenumerata NEMOKAMAI

Citadele
Jus dominanti sritis
Pasiūlymu galima pasinaudoti vieną kartą. Pasiūlymas galioja iki kovo 1 d.

VŽ Mano pinigai - praktiški patarimai apie asmeninius ir šeimos finansus

 • Kaip pasididinti pajamas?
 • Kaip neskausmingai sutaupyti?
 • Kaip išmintingai leisti pinigus?

VŽ Mano pinigai - praktiški patarimai apie asmeninius ir šeimos finansus

 • Kaip pasidinti
  pajamas?
 • Kaip neskausmingai
  sutaupyti?
 • Kaip išmintingai
  leisti pinigus?

Prenumeratos užsakymas

Mokėjimo būdai

Tinkamos kortelės:
svg
svg
svg
Norėdami mokėti pavedimu pagal iš anksto gautą sąskaitą, spauskite PRENUMERUOTI. Gavę jūsų duomenis išsiųsime Sąskaitą.

Jei turite klausimų, susisiekime: tel. +370 5 252 6408, 252 6330, e.paštu [email protected]

VŽ Mano pinigai - praktiški patarimai apie asmeninius ir šeimos finansus

 • Kaip pasididinti pajamas?
 • Kaip neskausmingai sutaupyti?
 • Kaip išmintingai leisti pinigus?
1 mėn.
6 Eur
(su PVM)

VŽ Mano pinigai - praktiški patarimai apie asmeninius ir šeimos finansus

 • Kaip pasididinti pajamas?
 • Kaip neskausmingai sutaupyti?
 • Kaip išmintingai leisti pinigus?
kaina iki liepos 31 d.
Prenumerata 12 mėn.
36 Eur
72 Eur
(su PVM)

VŽ Mano pinigai - praktiški patarimai apie asmeninius ir šeimos finansus

 • Kaip pasididinti pajamas?
 • Kaip neskausmingai sutaupyti?
 • Kaip išmintingai leisti pinigus?
Prenumerata 6 mėn.
23 Eur
36 Eur
(su PVM)
Mano pinigai
Prašome palaukti Prašome palaukti