Kiek pinigų vaikams yra per daug? Kiplinger.com rašo, kad kai kurie tėvai baiminasi, kad vaikai gali paveldėti per daug. Jie kalba apie bičiulių vaiką, kuris mažai ką tenuveikė gyvenime, piktnaudžiavo alkoholiu ir vartojo narkotikus. Arba aiškina apie „patikėjimo fondų kūdikius“, kurie miega visą dieną ir linksminasi visą naktį.
Gera žinia ta, kad didžioji dauguma turtą paveldėjusių vaikų neatitinka šių apibūdinimų – jie gyvena produktyviai. Puikiai sekasi tų tėvų vaikams, kurie suformulavo lūkesčius, teikė patarimus ir drąsino, taip pat – nubrėžė ribas, kai vaikai augo.
Svarbu nustatyti tikslus
Jei būdami tėvais baiminatės, kad palikdami per daug pinigų pakenksite savo vaikui – nuspręskite, kokia suma gali pakenkti. Atsakymas priklauso nuo to, kaip norite, kad vaikai pasielgtų su jūsų duotais pinigais – jums teks nustatyti tikslus. Tada apsvarstykite, kas būtų, jeigu būtų. Pavyzdžiui, tarkime, galvojate ar palikti savo atžalai 500.000 Eur? Turėtumėte įvertinti:
- Kas bus, jei suaugusį vaiką ištiks sveikatos krizė arba jam gims neįgalus kūdikis, dėl to būdamas jau suaugęs jis patirs didelių išlaidų ir (arba) negalės dirbti?
- Kas bus, jei rinka nusmuks ir 500.000 Eur taps 250.000 Eur?
- Kas bus, jei nepaisant sunkaus darbo, vaikas arba jo darbdavys dėl konkurentų, teisės aktų ar vartotojų skonio pokyčių, bus išstumtas iš verslo?
Atsakymai į šiuos ir panašius klausimus padės suprasti, kur yra riba tarp „pakankamai“ ir „per daug“, jeigu norite padėti savo vaikams, bet nenorite duoti daugiau, nei jiems gali reikėti.
Mokykite finansinio raštingumo
Ekspertai vieningai sutaria, kad finansinio raštingumo vaikus mokyti reikia nuo pat mažens, ugdymas prasideda nuo šeimos ir, vėliau, mokyklos. „Mokyti finansinio raštingumo – tarsi mokyti gyvenime susikurti pagalvę, kad jeigu kas nutiktų, jie nesusižeistų krisdami esant kažkokiems ekonomikos nuosmukiams“, – patvirtina ekonomikos ir verslumo mokytoja Rita Česonienė iš Širvintų Lauryno Stuokos-Gucevičiaus gimnazijos, viena iš dviejų titulo „Metų ekonomikos ir verslumo mokytojas 2021“ laureačių.
Anot Warreno Buffetto, „Berkshire Hathaway“ CEO, didžiausia klaida, kurią daro šiuolaikiniai tėvai, yra delsimas. Jis sako, kad iš tiesų dauguma tėvų puikiai suvokia, kaip svarbu išmokyti vaikus tinkamai elgtis su pinigais, tačiau yra didelis skirtumas tarp to, ką jie suvokia, ir to, ką daro. Bėda yra ne tai, kad tėvai nenori ar neturi laiko finansinėmis žiniomis dalytis su atžalomis, o tai, kad patys jų turi arba jas naudoja gana minimaliai.
Šalies gyventojų finansinio raštingumo rodikliai nepakankami ir padėtis taisosi lėtai,rodo Lietuvos bankų asociacijos (LBA) iniciatyva 2021 m. atliktas tyrimas. Kiek geresnė padėtis su asmeninių finansų valdymu, o sudėtingesnius procesus supranta tik vienas kitas.
Podkaste Lietuvos bankų asociacijos prezidentė ekonomistė Eivilė Čipkutė yra sakiusi, kad finansinis raštingumas – švietimo dalis. Todėl, pasak jos, reikia susirūpinti vaikų žiniomis apie pinigus. Nuošalyje neturėtų būti palikti ir vyresni šalies gyventojai – į juos dėl žinių trūkumo nusitaiko sukčiai. O jų veikla vis labiau kelia nerimą, nes tampa profesionalesnė.
TAIP PAT SKAITYKITE:
- Populiariausi būdai, kuriuos renkasi tėvai mokydami vaikus taupyti, uždirbti ir investuoti
-
Ką daryti, kad jūsų vaikai su pinigais elgtųsi protingiau nei jūs