Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos pirmininkas Renatas Pocius ragina vartotojus aktyviai reaguoti į pokyčius elektros rinkoje – persirašyti turimas sutartis su nepriklausomais tiekėjais ir rinktis tuos mokėjimo planus, kuriuose siūloma mažesnė nei valstybės kompensuojama 28 ct/kWh kaina.
Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) pirmininkas Renatas Pocius atsakydamas į žurnalistų klausimus dėl vartotojų sutarčių su elektros tiekėjais ir kaip vartotojams sutaupyti, pareiškė, kad elektros kainoms elektros biržose smarkiai nukritus (sausio mėn. neviršija 100 Eur už MWh), VERT ragina visus vartotojus peržiūrėti ir imtis iniciatyvos keisti savo sutartis su nepriklausomais tiekėjais.
[infogram id="637e5f97-b5d3-4a10-a602-d24e40442087" prefix="8iv" format="interactive" title="Elektros energijos kaina didmeninėje elektros rinkoje 2020-2022 12"]
TAIP PAT SKAITYKITE:
- Tiekėjai mažina elektros kainas ir siunčia naujus pasiūlymus – kaip elgtis vartotojams
- Išmanieji skaitikliai: galima pigesnė elektra, bet savo eilės teks palaukti
„Ypač tie vartotojai, kurie turi sudarę sutartis didesne nei 28 ct/kWh kaina. Jie – įsivertinę, kokios yra sutarčių nutraukimo sąlygos – turėtų nuspręsti, ar nutraukimas negeneruotų didesnės naudos, negu jų dabar turima sutartis“, – teigia R. Pocius.
Jis pabrėžia, kad pakeitę nepriklausomą tiekėją, vartotojai šiandien gali taupyti ne tik savo, bet ir valstybės biudžeto pinigus – pasirinkus mažesnę tiekimo kainą nei kompensuojama, mažiau lėšų reikėtų skirti kompensacijoms.
R. Pocius pabrėžė matąs rimtą tiekėjų konkurenciją dėl kainų.
„Norime paskatinti vartotojus elgtis lygiai taip pat aktyviai, nes pirmiausia būtent jie gali gauti tiesioginės finansinės naudos, ypatingai tais atvejais, jeigu pasirinktų planus, kurie yra žemiau negu 28 ct/kWh riba, – sako VERT vadovas - tiekėjai dabar tikrai gali pasiūlyti mažesnę, nei valstybės kompensuojama kaina ir tą jau daro.“
R. Pocius pažymi, kad vartotojams, kurių sutartyse kaina užfiksuota kompensacijos ribose, t.y. tarp 28 – 56,5 ct/kWh, gali atrodyti, kad gaunant kompensaciją nėra finansinės paskatos ir reikalo tas sutartis keisti.
„Bet reikia atkreipti dėmesį, kad kompensacijos nustatytos iki liepos 1 d. ir jos yra laikinas dydis. O tos kainos, kurios šiandien yra užfiksuotos, kol nėra priimta jokių Vyriausybės sprendimų (dėl tolesnių kompensacijų – MP), nuo metų vidurio gali tapti realiomis, t.y. pakankamai ženkliai padidėti, palyginus su šiandien mokama suma“, – teigia R. Pocius.
Visų nepriklausomų tiekėjų pasiūlymus palyginti galima VERT sukurtoje skaičiuoklėje.
„Išties, tiekėjai labai aktyviai atnaujina skaičiuoklės duomenis, kai kurie netgi šiandien atnaujino siūlomus planus, kai kas – vakar, ir vartotojas, įvedęs savo vartojimo duomenis, gali gauti pačius palankiausius pasiūlymus, surikiuotus nuo mažiausios kainos. Taip galima pasiskaičiuoti nuolaidą, kurią vartotojas galėtų gauti, lyginant su šiandien mokama sąskaita“, – aiškina R. Pocius.
Paklaustas, kokia valstybės kompensacija ir kam turėtų būti skiriama nuo antrojo šių metų pusmečio, VERT vadovas pažymėjo, kad reguliuotojas savo nuomonę grindžia kitų ES šalių patirtimi.
„Pernai susitikime su prezidentu išsakėme savo siūlymą dėl to, koks galėtų būti taikomas kompensavimo modelis. Mūsų vertinimu, efektyviausias yra pirmųjų 100 -150 kilovatvalandžių kompensavimas. Šitas modelis skatina efektyviai vartoti elektros energiją, jis taip pat yra orientuotas į socialiai pažeidžiamus vartotojus, nes būtent jie suvartoja mažesnį elektros kiekį. Be to, šį modelį pakankamai paprasta taikyti“ – sako R. Pocius.
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų?
Parašykite „Mano pinigų“ redaktoriams.