Portalas „Mano pinigai“ pateikia sąrašą lietuviškų tinklaraščių, kuriuose autoriai atvirai su skaitytojais dalijasi savo investavimo patirtimis: išsikeltais tikslais, portfelių sudėtimi, investavimo strategijomis, įveiktais iššūkiais, uždirbtomis grąžomis ir išmoktomis pamokomis, kurios neretai pažymėtos finansiniais nuostoliais.
Lietuviškų tinlaraščių apie finansus, investavimą nestinga, vis naujų taip pat atsiranda skirtingose socialinėse platformose. Peržvelgus apie dešimtį blog'ų galima padaryti kelias išvadas:
- Dauguma tinklaraščių autorių yra anonimai;
- Didelė dalis siekia siekia finansinės nepriklausomybės ir yra FIRE (angl. financial independence, retire early) gyvenimo būdo šalininkai;
- Dažniausios tinklaraščių atsiradimo priežastys: rašyti sau, pasidalinti patirtimi su kitais, užmegzti ryšius su bendraminčiais, didinti finansinį raštingumą ar tiesiog gerinti rašymo įgūdžius;
- Didžioji dalis tinklaraščių startavo prieš 2–3 metus.
Tautvydas Marčiulaitis, nepriklausomo turto valdymo įmonės „Milvas“ partneris ir fondų valdytojas, yra tinklaraščio „Lėtas pelnas“ autorius.
Nuo 2020 m. rašomame tinklaraštyje jis laikosi minties, kad investavimas yra lėtas, nuoseklumo reikalaujantis procesas ir iš kurio turtingas netapsi. Tačiau investuoti reikia, nes investavimas suteikia finansinę pagalvę ir didesnę nepriklausomybę nuo vieno pajamų šaltinio.
„Finansų rinkos, nežinau, kodėl, vis dar pas mus yra mistiškos, t. y. kažkoks sudėtingas ir turtingiesiems prieinamas dalykas, kas yra visiškai netiesa. Šiais laikais rinka yra labai demokratizuota“, – „Mano pinigai“ podkaste kalba T. Marčiulaitis.
Klausykite podkastą su investuotoju: T. Marčiulaitis apie asmenines investicijas: daug praradau darydamas visokias finansines magijas
Savo kelionę milijono link aprašo Vilniuje gyvenantis tūkstantmečio kartos atstovas. Apie save jis nedaugžodžiauja – autorius yra anonimas ir savo tapatybės viešai neatskleidžia.
Kaip interviu „Mano pinigams“ komentavo jis, šiuo metu visų investicijų vertė siekia apie 210.000 Eur. Didžioji pokyčio dalis ateina ne iš investicinės grąžos, o iš taupymo ir besikartojančių investicinio portfelio papildymų.
Išsamiau apie tai, kiek ir kur investuoja kiekvieną mėnesį, kokią investavimo strategiją taikė per pandemiją ir šiemet rinkoms smukus žemyn, kodėl save laiko investuotoju nuobodyla ir ką veiks pasiekęs tikslą, skaitykite ČIA.
Pirmą įrašą tinklaraštyje P. Panavas paskelbė 2009 m. ir išsikėlė svarbiausią tikslą – pasiekti finansinę nepriklausomybę. Autorius iki šiol atvirai dalijasi, kas slepiasi jo investiciniame portfelyje. Rugsėjo mėn. duomenimis, P. Panavo turtas buvo 421.682,46 Eur.
2018 m. interviu „Verslo žinioms“ jis pasakojo, kad viskas prasidėjo nuo to, kai internete aptiko asmeninių finansų tinklaraštį „Mr Money Mustache“, kuriame vienas amerikietis pasakoja, kaip jam su žmona ir vaiku sekasi gyventi iš per darbinę karjerą sukaupto investicinio portfelio prieaugio.
„Finansinę laisvę juodu pasiekė 30-ies, kai išėjo į pensiją turėdami beveik 800.000 USD. Visą vasarą praleidau skaitinėdamas šį tinklaraštį, o nuvykęs dirbti programuotoju į Jungtinę Karalystę iškart atsidariau investicinę sąskaitą ir pradėjau tikslingai per ją investuoti atsidėdamas didžiąją dalį uždirbamo atlyginimo. Iki tol tik buvau atsargiai išbandęs investavimą“, – tada sakė P. Panavas.
Akivaizdu, kad minėtas tinklaraštis „Mr. Money Mustache“ padarė įtaką ir įkvėpė ne vieną tautietį. Įskaitant ir lietuvių porą, kuri savo tinklaraštį pavadino „Baltic Mustache“.
„Tinklaraštį „Mr. Money Mustache“ atradome būtent tada, kai kankino mintys, jog kažkas gyvenime ne taip. Tuo metu jau buvome metę samdomus darbus, tačiau nežinojome, kad galime turėti nesibaigiančias pasyvias pajamas visam gyvenimui. Perskaitę tinklaraštį, apskaičiavome ir suvokėme, kad toks modelis įmanomas ir Lietuvoje. Taip ir atsirado „Baltic Mustache“ tinklaraštis“, – 2019 m. „Verslo žinioms“ tuomet komentavo jie.
Jauna pora dalijasi savo patirtimi ir pastebėjimais, įgytais siekiant užsibrėžto tikslo – iki 40 m. sukaupti ir investuoti turto, kuris garantuotų pasyvias pajamas. Pora siekia susitaupyti 410.000 Eur. Šių metų sausio mėn., duomenimis, portfelio vertė siekė daugiau kaip 126.000 Eur.
Finansinės laisvės siekia ir tinklaraščio „Honestfire“ autorius. Jo tikslas – iki 2029 m. sukaupti bent 250.000 Eur aktyvų, generuojančių pasyvias pajamas ir užtikrinančių finansinę laisvę.
2019 m. būdamas 25–erių metų interviu „Verslo žinioms“ jis pasakojo, kad tinklaraštyje nori parodyti, jog ir gaunant vidutines pajamas yra įmanoma siekti finansinės laisvės.
Tada portfelio vertė siekė apie 25.000 Eur.
Šių metų kovą skelbė, kad su Lietuva susiję apie 75% investicijų – du butai Vilniuje, lietuviškos paskolos ir lietuviškų įmonių akcijos.
Tinklaraštyje autorius save pristato kaip naujoką investuotoją, turintį žmoną ir tris vaikus. Čia jis atvirai pasakoja savo gyvenimo istoriją, kalba apie tai, kaip keitėsi santykis su pinigais, įvardija priežastis, kodėl nusprendė gyventi laikantis FIRE principų.
Tinklaraštyje galima rasti nuo 2019 m. publikuojamas mėnesines investicinio portfelio apžvalgas bei daugiau įvairių įrašų, kuriuos vienija investavimo tema.
Šio tinklaraščio autorius – gydytojas, dirbantis vienos Vokietijos ligoninės neurologijos skyriuje. Nepaisant įrašų medicinos tema, savo tinklaraštyje jis kas ketvirtį dalijasi investicijų apžvalgomis. Kaip skelbia apie save, išlaidas ir pajamas seka bei investuoja nuo 2015 m.
2022 m. II ketv. apžvalgos duomenimis, didžiąją dalį portfelio užima ETF, kiek mažiau – tarpusavio skolinimo platformos, kriptovaliutos ir kt. Iš viso investicijų vertė siekia 39.167 Eur.
Tai tinklaraštis apie šeimos finansus. Jo autorius pasakoja ne tik apie savo investicinį krepšelį, bet paliečia ir kitas su finansais susijusias temas pradedant finansų valdymu, taupymu, būsto paskolomis, pensija, investicijas vaikų ateičiai, baigiant saulės elektrinės įsirengimu.
Tinklaraščio autorius – miestelyje gyvenantis samdomas darbuotojas, per mėnesį uždirbantis 1.100 Eur. Jo tikslas – parodyti Lietuvos žmonėms, kad investuoti finansų rinkose įmanoma ir uždirbant vidutinį atlyginimą.
Šiandien jo investicinio portfelio vertė siekia 8.393,27 Eur. Didžiausias pozicijas užima investicijos į tarpusavio skolinimo platformos bei ETF.
Tinklaraštis pradėtas rašyti šiais metais. Įrašų autorius – anonimas. Apie save skelbia, jog nepaisant to, kad investuoja 10 m. ir tai yra jo pragyvenimo šaltinis, savęs investavimo ekspertu nelaiko.
„Šis puslapis nėra skirtas kitiems asmenims mokyti ir/ar skleisti sukauptas žinias. Atvirkščiai, tai tam tikra asmeninė užrašų knygelė. Ketinu rašyti apie tai, kuo šiuo metu domiuosi ir ką analizuoju“, – skiltyje „Apie“ skelbia jis.
Tinklaraštyje galima rasti įvairių investicinių instrumentų analizių, mėnesinių asmeninio portfelio apžvalgų, autorius ne tik jį praveria, bet ir komentuoja pasirinkimus.
TAIP PAT SKAITYKITE:
- Investavimas į „S&P 500“ per ETF: kokį fondą ir brokerį rinktis, kokius mokesčius mokėti
- Ekspertas atsako: kaip ir kur investuoti į biržoje prekiaujamus fondus (ETF)
- Gavote dividendų? Kada ir kokią dalį reikia atriekti mokesčiams
- Knygos apie asmeninius finansus: sąrašas perkamiausių ir viena deficitinė
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų?
Parašykite „Mano pinigų“ redaktoriams.