Elonas Muskas ir aktyvių tematinių fondų valdytoja Cathie Wood pakurstė neužbaigtas diskusijas apie aktyvaus ir pasyvaus investavimo pranašumus, sukritikuodami pastarąją filosofiją, kaip nuėjusią per toli.
„Pasyvus/indeksinis investavimas paprasčiausiai teveikia kaip aktyvių investicijų signalo stiprintuvas. Jeigu aktyvių investicijų pasiųsto signalo kokybė suprastėja, tai proporcingai paveikia ir pasyvias“, – „Twitter“ rašė E. Muskas.
Jis pratęsė savo minties giją teigdamas, kad tokiu būdu nedidelis kiekis aktyvių investuotojų rinkoje gali padidinti kompanijų įverčių svyravimus rinkoje.
Pasyvus investavimas, jo žodžiais, „nuėjo per toli“.
Pasyvus investavimo būdas, kai atsirenkami ir įsigyjami ne pavieniai aktyvai, o jų krepšelis, pastarąjį dešimtmetį itin išpopuliarėjo, jį palaikant ir tokiems korifėjams kaip Warrenas Buffettas.
E. Musko „Teslos“ akcijų kainos augimas pastaruosius kelerius metus prisidėjo prie to, kad C. Wood ir jos „Ark Investment Management“ aktyvieji fondai stipriai lenkė rinką, bent jau iki praėjusių metų pabaigos. Antai šiemet pagrindinis jos fondas „Ark Innovation ETF“ yra nukritęs daugiau kaip 40%.
E. Muskui „Twitter“ antrinusi investicijų valdytoja aiškino, kad pasyviai valdomuose fonduose, sekančiuose S&P 500 indeksą, investuojantieji pražiopsojo didelį investicinį prieaugį, kol „Tesla“ dar nebuvo įtraukta į šį indeksą.
„Istorija parodys, kad spartus perėjimas prie pasyvių fondų per pastaruosius 20 metų buvo milžiniško masto klaidingas kapitalo paskirstymas“, – teigė C. Wood.
Daug metų vykstančiame ginče aktyvaus valdymo šalininkai pabrėžia didesnės už rinkos grąžos potencialą, pasyvių investicijų propaguotojai išskiria žemus investavimo kaštus ir nurodo į statistiką, kad tik mažuma aktyvių investicijų valdytojų sugeba nuolat lenkti rinką.