Jei turite laisvų pinigų ir baiminatės, kad jie nuvertės – pagalvokite apie investavimą. Pasak ekspertų, nesvarbu, jei šioje srityje esate naujokas ir neturite patirties, pradėjus domėtis ir veikti, palaipsniui investavimo įprotį galima išsiugdyti.
Pastarąjį pusmetį dėl aukštesnės infliacijos investavimu pradėjo domėtis 23% šalies gyventojų, atskleidė „Swedbank“ Finansų instituto užsakymu atlikta apklausa. O maždaug kas trečias apklaustasis (29%) teigė, kad jau investuoja.
Lietuvos gyventojai nėra itin aktyvūs investuotojai. Į neinvestavimo priežastis yra gilinęsis Žygimantas Mauricas, „Luminor“ banko vyriausiasis ekonomistas. Nors tyrimą, kodėl lietuviai vangiai investuoja, atliko prieš keletą metų, anot autoriaus, neivestavimo priežastys tokios pačios ir šiandien.
„Pagrindinės priežastys: nepasitikėjimas finansų institucijomis, neadekvatūs lūkesčiai dėl investicinės grąžos, finansinio raštingumo trūkumas“, – vardija ekspertas.
Anot jo, situacija keičiasi labai lėtai, o tam įtakos turi ir tai, kad mes neturime investavimo tradicijų. Plačiau apie tai skaitykite ČIA.
Investuoti galima į skirtingas turto klases, pavyzdžiui, fondus, nekilnojamąjį turtą (NT), akcijas, kriptovaliutas ir t.t. Manopinigai pateikia ekspertų patarimus, nusprendusiems investuoti į skirtingas turto klases.
Investavimas į fondą
Jeigu jūs dar tik domitės investavimu, štai 3 Jūratės Cvilikienės, „Swedbank“ Finansų instituto vadovės, išskirti investavimo žingsniai, nuo kurių galima pradėti investuoti į fondą.
1. Nuspręskite, kokią pinigų sumą investuosite.
Pradėti galima nuo 10, 30 ar 50 Eur, tai yra, nuo tokios sumos, kurią būtų galima skirti investavimui be didesnio neigiamo poveikio pajamų ir išlaidų srautams. Šiandien įsigyti investicinių fondų vienetų galima kad ir nuo 1 Eur, tai gali tapti pirmuoju žingsniu, susipažįstant, kaip veikia investavimas praktikoje.
Jei turite investavimui sutaupę didesnę pinigų sumą, investuoti jos visos iš karto nevertėtų, nes galite pataikyti investuoti per patį rinkos piką arba jai dar nepasiekus žemiausio taško. Tad didesnę sumą geriau išskaidyti ir investuoti ją periodiškai.
2. Pasirinkite fondą.
Iš pradžių pinigus patartina nukreipti į fondą, kuris yra susietas su pasaulio akcijų indeksu ir investuoja į įmones visame pasaulyje. Jei nesate tikri, kaip išsirinkti tokį fondą, pasitarkite su banko konsultantu.
Jei jums pasiūlė kelis panašius fondus, rinkitės pagal tai, kurie taiko mažesnį turto valdymo mokestį. Kuo mažiau sumokate fondo valdytojams, tuo daugiau uždirbtos grąžos liks jums. Šiuo metu galima rasti pakankamai platų fondų pasirinkimą, kurių mokesčiai neviršija 1%.
3. Turėkite kantrybės.
Išsirinkus konkretų fondą, pasiryžkite investuoti pasirinktą sumą periodiškai kartą mėnesį ir to laikykitės. Paprasčiausias būdas – nustatyti automatinį fondo vienetų pirkimą kas mėnesį.
Nevertinkite ir nekeiskite savo plano praėjus keliems mėnesiams, net jei matomas rezultatas netenkina jūsų pradinių lūkesčių. Investuodami į fondus ar akcijas visada galvokite bent apie 5 metų laikotarpį. Duokite pakankamai laiko ir finansų rinkos atliks savo darbą.
Investavimas į NT
Nekilnojamas turtas – populiariausia investavimo kryptis tarp Lietuvos gyventojų. Daugiau nei pusė jų šią investicijų rūšį laiko patraukliausia iš visų. Siekdami įdarbinti pinigus ir užsidirbti Lietuvos gyventojai dažniausiai perka būstą nuomai.
[infogram id="2f918579-c2f1-4070-b2dd-1870ecb62fd2" prefix="oAR" format="interactive" title="Manopinigai.Patarimai perkant būstą nuomai"]
Norint investuoti į NT patariama turėti sąlyginai nemažą pinigų sumą, todėl investicinį NT rekomenduojama pirkti tik turint tvarų finansinį pagrindą po kojomis, pavyzdžiui, bent 6 mėn. pajamų dydžio santaupas. Be to, patartina neinvestuoti visų santaupų į vieną NT objektą ir investicijas išskaidyti, tokiu būdu sumažinant riziką nesėkmės atveju patirti didelius nuostolius.
Marius Čiulada, „Ober-Haus“ Senamiesčio biuro vadovas, sako, kad vieno ar dviejų kambarių butas senos statybos blokiniame name Vilniuje kainuoja 60.000–80.000 Eur. Kalbant apie Kauną ir Klaipėdą – ten sumos mažesnės 10–15%. Plačiau skaitykite ČIA.
Investavimas į akcijas
Akcijos yra viena populiariausių investavimo priemonių, nes jų tikėtina investicijų grąža yra didžiausia iš populiariųjų investavimo priemonių, tačiau reikia nepamiršti ir rizikos.
Kai perkate kurios nors bendrovės akcijas, savaime tampate tos bendrovės bendraturčiais. Kad ir kokią mažą pinigų sumą tam išleisite, jums priklauso atitinkama įmonės pajamų, pastatų, įrengimų ir net biuro baldų dalis. Daugiau apie investavimą į akcijas skaitykite ČIA.
Pastebima, kad dažnai pradedantieji pirmiausia investuoja į lietuviškų įmonių akcijas.
„Daugeliui investuotojų Lietuvos akcijų rinka yra pirmasis bandymas investuoti – pažįstami prekių ženklai, supratimas, ką įmonės realiai daro, leidžia drąsiau priimti sprendimus. Žvelgiant į pasaulinį kontekstą, net didžiausios mūsų įmonės yra mažos ar vidutinės“, – teigia Vytautas Plunksnis, Investuotojų asociacijos valdybos pirmininkas.
Daugiau apie tai, kaip investuoti į lietuviškų įmonių akcijas, išsamiau skaitykite ČIA.
Investavimas į kriptovaliutas
Jeigu jūsų rizikos tolerancija aukšta, investuoti galima ir į kriptovaliutas.
Tiesa, prieš paneriant į kriptopasaulį svarbu žinoti, kad kriptoturto leidimas ir prekyba iki šiol nėra reguliuojama veikla nei Lietuvoje, nei Europos Sąjungoje. Tiesa, artimiausiu metu situacija keisis, plačiau apie tai skaitykite ČIA.
„Kol kas nėra galimybių įsigyti kriptovaliutų naudojant tradicines finansų įstaigas (bankus), tačiau yra specializuotos įmonės – kriptovaliutų keityklos arba biržos, kurios teikia šią paslaugą“, – sako Andrius Petkevičius, kompetencijų centro BCCS (angl. Blockchain, Cyber Security and Compliance Solutions) vadovas.
Pirmasis žingsnis nusprendus pirkti kriptovaliutas – išsirinkti platformą, kur jomis prekiaujama ir joje užsiregistruoti. Daugiau skaitykite ČIA.
Ką dar žinoti prieš investuojant
Pateikiame rekomendacijas prieš investuojant į bet kurią turto klasę:
- Neinvestuokite pinigų, kurie skirti einamajam vartojimui.
- Neinvestuokite pinigų iš nenumatyto įvykių rezervo (3-6 mėn. pajamų dydžio).
- Investicijas diversifikuokite.
- Renkantis, kur investuoti, įvertinkite savo finansinį raštingumą, neignoruokite pomėgių.
- Skirkite laiko pasidomėti konkrečia turto klase. Informacijos ieškokite patikimuose šaltiniuose.
- Įsivertinkite savo rizikos toleravimą.
- Pagalvokite apie tikėtiną grąžą.
- Atkreipkite dėmesį, kad istoriniai rodikliai negarantuoja tokių pačių rezultatų ateityje.