Investavimas į skirtingas turto rūšis: patarimai, kaip pradėti

Investavimas į skirtingas turto rūšis: patarimai, kaip pradėti
Juditos Grigėlytės (VŽ) nuotr.

Jei turite laisvų pinigų ir baiminatės, kad jie nuvertės – pagalvokite apie investavimą. Pasak ekspertų, nesvarbu, jei šioje srityje esate naujokas ir neturite patirties, pradėjus domėtis ir veikti, palaipsniui investavimo įprotį galima išsiugdyti.

Pastarąjį pusmetį dėl aukštesnės infliacijos investavimu pradėjo domėtis 23% šalies gyventojų, atskleidė „Swedbank“ Finansų instituto užsakymu atlikta apklausa. O maždaug kas trečias apklaustasis (29%) teigė, kad jau investuoja.

Lietuvos gyventojai nėra itin aktyvūs investuotojai. Į neinvestavimo priežastis yra gilinęsis Žygimantas Mauricas, „Luminor“ banko vyriausiasis ekonomistas. Nors tyrimą, kodėl lietuviai vangiai investuoja, atliko prieš keletą metų, anot autoriaus, neivestavimo priežastys tokios pačios ir šiandien.

„Pagrindinės priežastys: nepasitikėjimas finansų institucijomis, neadekvatūs lūkesčiai dėl investicinės grąžos, finansinio raštingumo trūkumas“, – vardija ekspertas.

Anot jo, situacija keičiasi labai lėtai, o tam įtakos turi ir tai, kad mes neturime investavimo tradicijų. Plačiau apie tai skaitykite ČIA

Investuoti galima į skirtingas turto klases, pavyzdžiui, fondus, nekilnojamąjį turtą (NT), akcijas, kriptovaliutas ir t.t.  Manopinigai pateikia ekspertų patarimus, nusprendusiems investuoti į skirtingas turto klases.

Investavimas į fondą

Jeigu jūs dar tik domitės investavimu, štai 3 Jūratės Cvilikienės, „Swedbank“ Finansų instituto vadovės, išskirti investavimo žingsniai, nuo kurių galima pradėti investuoti į fondą.

Jūratė Cvilikienė, „Swedbank“ Finansų instituto vadovė. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

1. Nuspręskite, kokią pinigų sumą investuosite.

Pradėti galima nuo 10, 30 ar 50 Eur, tai yra, nuo tokios sumos, kurią būtų galima skirti investavimui be didesnio neigiamo poveikio pajamų ir išlaidų srautams. Šiandien įsigyti investicinių fondų vienetų galima kad ir nuo 1 Eur, tai gali tapti pirmuoju žingsniu, susipažįstant, kaip veikia investavimas praktikoje.

Jei turite investavimui sutaupę didesnę pinigų sumą, investuoti jos visos iš karto nevertėtų, nes galite pataikyti investuoti per patį rinkos piką arba jai dar nepasiekus žemiausio taško. Tad didesnę sumą geriau išskaidyti ir investuoti ją periodiškai.

2. Pasirinkite fondą.

Iš pradžių pinigus patartina nukreipti į fondą, kuris yra susietas su pasaulio akcijų indeksu ir investuoja į įmones visame pasaulyje. Jei nesate tikri, kaip išsirinkti tokį fondą, pasitarkite su banko konsultantu.

Jei jums pasiūlė kelis panašius fondus, rinkitės pagal tai, kurie taiko mažesnį turto valdymo mokestį. Kuo mažiau sumokate fondo valdytojams, tuo daugiau uždirbtos grąžos liks jums. Šiuo metu galima rasti pakankamai platų fondų pasirinkimą, kurių mokesčiai neviršija 1%.

3. Turėkite kantrybės.

Išsirinkus konkretų fondą, pasiryžkite investuoti pasirinktą sumą periodiškai kartą mėnesį ir to laikykitės. Paprasčiausias būdas – nustatyti automatinį fondo vienetų pirkimą kas mėnesį.

Nevertinkite ir nekeiskite savo plano praėjus keliems mėnesiams, net jei matomas rezultatas netenkina jūsų pradinių lūkesčių. Investuodami į fondus ar akcijas visada galvokite bent apie 5 metų laikotarpį. Duokite pakankamai laiko ir finansų rinkos atliks savo darbą.

Investavimas į NT

Nekilnojamas turtas – populiariausia investavimo kryptis tarp Lietuvos gyventojų. Daugiau nei pusė jų šią investicijų rūšį laiko patraukliausia iš visų. Siekdami įdarbinti pinigus ir užsidirbti Lietuvos gyventojai dažniausiai perka būstą nuomai.

[infogram id="2f918579-c2f1-4070-b2dd-1870ecb62fd2" prefix="oAR" format="interactive" title="Manopinigai.Patarimai perkant būstą nuomai"]

Norint investuoti į NT patariama turėti sąlyginai nemažą pinigų sumą, todėl investicinį NT rekomenduojama pirkti tik turint tvarų finansinį pagrindą po kojomis, pavyzdžiui, bent 6 mėn. pajamų dydžio santaupas. Be to, patartina neinvestuoti visų santaupų į vieną NT objektą ir investicijas išskaidyti, tokiu būdu sumažinant riziką nesėkmės atveju patirti didelius nuostolius.

Marius Čiulada, „Ober-Haus“ Senamiesčio biuro vadovas, sako, kad vieno ar dviejų kambarių butas senos statybos blokiniame name Vilniuje kainuoja 60.000–80.000 Eur. Kalbant apie Kauną ir Klaipėdą – ten sumos mažesnės 10–15%. Plačiau skaitykite ČIA.

Marius Čiulada, „Ober-Haus“ Senamiesčio biuro vadovas. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Investavimas į akcijas 

Akcijos yra viena populiariausių investavimo priemonių, nes jų tikėtina investicijų grąža yra didžiausia iš populiariųjų investavimo priemonių, tačiau reikia nepamiršti ir rizikos. 

Kai perkate kurios nors bendrovės akcijas, savaime tampate tos bendrovės bendraturčiais. Kad ir kokią mažą pinigų sumą tam išleisite, jums priklauso atitinkama įmonės pajamų, pastatų, įrengimų ir net biuro baldų dalis. Daugiau apie investavimą į akcijas skaitykite ČIA

Pastebima, kad dažnai pradedantieji pirmiausia investuoja į lietuviškų įmonių akcijas.

„Daugeliui investuotojų Lietuvos akcijų rinka yra pirmasis bandymas investuoti – pažįstami prekių ženklai, supratimas, ką įmonės realiai daro, leidžia drąsiau priimti sprendimus. Žvelgiant į pasaulinį kontekstą, net didžiausios mūsų įmonės yra mažos ar vidutinės“, – teigia Vytautas Plunksnis, Investuotojų asociacijos valdybos pirmininkas.

Vytautas Plunksnis, Investuotojų asociacijos valdybos pirmininkas. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Daugiau apie tai, kaip investuoti į lietuviškų įmonių akcijas, išsamiau skaitykite ČIA.

Investavimas į kriptovaliutas

Jeigu jūsų rizikos tolerancija aukšta, investuoti galima ir į kriptovaliutas.

Tiesa, prieš paneriant į kriptopasaulį svarbu žinoti, kad kriptoturto leidimas ir prekyba iki šiol nėra reguliuojama veikla nei Lietuvoje, nei Europos Sąjungoje. Tiesa, artimiausiu metu situacija keisis, plačiau apie tai skaitykite ČIA.

„Kol kas nėra galimybių įsigyti kriptovaliutų naudojant tradicines finansų įstaigas (bankus), tačiau yra specializuotos įmonės – kriptovaliutų keityklos arba biržos, kurios teikia šią paslaugą“, – sako Andrius Petkevičius, kompetencijų centro BCCS (angl. Blockchain, Cyber Security and Compliance Solutions) vadovas.

Pirmasis žingsnis nusprendus pirkti kriptovaliutas – išsirinkti platformą, kur jomis prekiaujama ir joje užsiregistruoti. Daugiau skaitykite ČIA.

Ką dar žinoti prieš investuojant

Pateikiame rekomendacijas prieš investuojant į bet kurią turto klasę:

 • Neinvestuokite pinigų, kurie skirti einamajam vartojimui.
 • Neinvestuokite pinigų iš nenumatyto įvykių rezervo (3-6 mėn. pajamų dydžio).
 • Investicijas diversifikuokite.
 • Renkantis, kur investuoti, įvertinkite savo finansinį raštingumą, neignoruokite pomėgių.
 • Skirkite laiko pasidomėti konkrečia turto klase. Informacijos ieškokite patikimuose šaltiniuose.
 • Įsivertinkite savo rizikos toleravimą.
 • Pagalvokite apie tikėtiną grąžą.
 • Atkreipkite dėmesį, kad istoriniai rodikliai negarantuoja tokių pačių rezultatų ateityje.

Apklausos „Geidžiamiausias darbdavys 2022“ dalyviams
„VŽ Mano pinigai“ 60 d. prenumerata NEMOKAMAI

Jus dominanti sritis
Pasiūlymu galima pasinaudoti vieną kartą. Pasiūlymas galioja iki vasario 28 d.

VŽ Mano pinigai - praktiški patarimai apie asmeninius ir šeimos finansus

 • Kaip pasididinti pajamas?
 • Kaip neskausmingai sutaupyti?
 • Kaip išmintingai leisti pinigus?

Banko „Citadele“ klientams
„VŽ Mano pinigai“ 3 mėn. prenumerata NEMOKAMAI

Citadele
Jus dominanti sritis
Pasiūlymu galima pasinaudoti vieną kartą. Pasiūlymas galioja iki kovo 1 d.

VŽ Mano pinigai - praktiški patarimai apie asmeninius ir šeimos finansus

 • Kaip pasididinti pajamas?
 • Kaip neskausmingai sutaupyti?
 • Kaip išmintingai leisti pinigus?

VŽ Mano pinigai - praktiški patarimai apie asmeninius ir šeimos finansus

 • Kaip pasidinti
  pajamas?
 • Kaip neskausmingai
  sutaupyti?
 • Kaip išmintingai
  leisti pinigus?

Prenumeratos užsakymas

Mokėjimo būdai

Tinkamos kortelės:
svg
svg
svg
Norėdami mokėti pavedimu pagal iš anksto gautą sąskaitą, spauskite PRENUMERUOTI. Gavę jūsų duomenis išsiųsime Sąskaitą.

Jei turite klausimų, susisiekime: tel. +370 5 252 6408, 252 6330, e.paštu [email protected]

VŽ Mano pinigai - praktiški patarimai apie asmeninius ir šeimos finansus

 • Kaip pasididinti pajamas?
 • Kaip neskausmingai sutaupyti?
 • Kaip išmintingai leisti pinigus?
1 mėn.
6 Eur
(su PVM)

VŽ Mano pinigai - praktiški patarimai apie asmeninius ir šeimos finansus

 • Kaip pasididinti pajamas?
 • Kaip neskausmingai sutaupyti?
 • Kaip išmintingai leisti pinigus?
iki gegužės 25 d.
47 Eur
72 Eur
(su PVM)

VŽ Mano pinigai - praktiški patarimai apie asmeninius ir šeimos finansus

 • Kaip pasididinti pajamas?
 • Kaip neskausmingai sutaupyti?
 • Kaip išmintingai leisti pinigus?
0 Eur
72 Eur
(su PVM)
Mano pinigai
Prašome palaukti Prašome palaukti