Viena iš pagrindinių investavimo taisyklių teigia, kad investicijas reikia diversifikuoti.
Nepastoviose rinkose investuotojai gali susigundyti rizikuoti ir investuoti į akcijas, kurių, jų manymu, vertė ateityje didės, ir, priešingai, apeiti tas, kurių – ne.
„Tačiau jei investicijų nepavyks diversifikuoti tinkamai, jūsų portfelyje gali būti tik nedidelė akcijų dalis, kuri lems ilgalaikę grąža, ir tai ves link prasto pasirodymo“, – „Financial Times“ cituoja Giulio Renzi-Ricci, JAV investicijų valdymo įmonės „Vanguard“ vyresnįjį investicijų strategą.
Investicijų diversifikavimo, kitaip tariant investicijų portfelio valdymo strategijos, pagrindiniai aspektai yra rizika ir grąža.
Investavimas į skirtingą turtą, pavyzdžiui, akcijas, nekilnojamąjį turtą ir t.t., padeda išskaidyti pinigų praradimo riziką, kadangi mažai tikėtina, jog vienu metu skirtingų tipo turtų vertė staiga kris ar kils.
„Kuo mažesnė koreliacija tarp turto klasių, tuo stipresnė diversifikavimo nauda“, – komentuoja G. Renzi-Ricci.
Apie tai, kad didžiąją dalį lėšų, skirtų investuoti, nukreipia į gerai diversifikuotą akcijų krepšelį per fondus, o kartais į pavienes pozicijas, podkaste pasakojo Tautvydas Marčiulaitis, fondų valdymo įmonės „Milvas“ partneris ir fondų valdytojas. Pokalbį išgirsti galite ČIA.
Kiek ir kur investuoti
Lietuviai nėra itin aktyvūs investuotojai. Remiantis vasario pabaigoje „Spinter“ atlikto tyrimo duomenimis, daugiau nei du trečdaliai Lietuvos gyventojų neinvestuoja apskritai, 16% investavimui skiria 50-200 Eur per mėn., 14% investuoja iki 50 Eur, vos 5% investuoja 200-500 Eur.
„Pagrindinės priežastys: nepasitikėjimas finansų institucijomis, neadekvatūs lūkesčiai dėl investicinės grąžos, finansinio raštingumo trūkumas“, – pagrindines lietuvių neinvestavimo priežastis vardija Žygimantas Mauricas, „Luminor“ banko vyriausiasis ekonomistas. Kiek pinigų rekomenduojama skirti investavimui, plačiau skaitykite ČIA.
Prieš investuojant svarbu įsivertinti savo finansines galimybes, rizikos toleravimą. Renkantis sritį, į kurią investuoti, Kamilė Taujanskaitė, „Vilnius Tech“ Finansų inžinerijos katedros docentė, pataria neignoruoti savo pomėgių.
„Turbūt visada reikėtų investuoti į tai, kuo mes domimės. Ir turbūt lengviau yra tada investuoti. Jeigu žmogus investuoja į kažkokią IT kompaniją ir domisi IT, jis gali iš karto numatyti, kad tam tikros kompanijos produktas ateityje gali būti labai perspektyvus, patrauklus rinkoje ir greičiausiai ta akcinė bendrovė tik plėsis, augs, tada automatiškai ir investicijos bus pelningos“, – atkreipia dėmesį ji.
Daugiau apie tai, kaip efektyviai tvarkytis su finansais, skaitykite ČIA.