Nuo penktadienio, liepos 15 d., gyventojai, norintys gauti subsidiją nutolusioms saulės elektrinėms įsigyti, jau gali teikti paraiškas per informacinę sistemą APVIS. Tam skirta 20 mln. Eur.
„Elektrinės įsigijimas iš saulės parkų yra puiki galimybė gyventojams, negalintiems jų įsirengti savo būste, tapti gaminančiais vartotojais“, – pranešime teigia Jonas Balkevičius, Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) Nacionalinių programų valdymo departamento direktorius.
Paraiškas gali teikti:
- Daugiabučių namų gyventojai;
- individualių namų gyventojai;
- gyventojai, kuriems priklauso sodo namas.
Finansavimas bus skiriamas už iki 10 kW galios saulės elektrinę, įsigytą iš saulės parkų. Kompensacijos dydis už 1 kW siekia 323 Eur.
Paraiškos bus vertinamos pagal du kriterijus:
- Gyvenamojo pastato (buto) šildymo būdą;
- įsigyjamą saulės elektrinės iš saulės parko galią.
Aukštesnis balas skiriamas tiems būstams, kurie neprijungti prie centralizuotai tiekiamos šilumos tinklų ir tiems, kurie rinksis mažesnės galios elektrines.
Paraiškas galima teikti iki rugpjūčio 15 d.
TAIP PAT SKAITYKITE:
- APVA parama saulės elektrinių įsirengimui: kada teikti paraišką ir kaip gauti subsidiją
- 10 kW saulės elektrinė: kiek kainuoja, kiek pinigų galima susigrąžinti
- Saulės elektrinė: kaip įsirengti, kiek kainuoja ir kada atsipirks
Elekrinė: nutolusi ar ant namo stogo
Gyventojams, norintiems energija apsirūpinti patiems bei sumažinti išlaidas už elektrą, galima rinktis: įsirengti saulės elektrinę ant nuosavo namo stogo arba, jei nėra galimybių arba norima kitaip, įsigyti dalį jos nutolusiame saulės parke. Abiem atvejais galima atgauti dalį lėšų pasinaudojant valstybės kompensacija. Kiek anksčiau, birželio gale, APVA paskelbė kvietimą nuosavoms saulės elektrinėms įsirengti. Paraiškas galima teikti iki šio mėnesio galo. Apie sąlygas ir reikalavimus skaitykite ČIA.
Pasak Indrės Baltušienės, „Ignitis“ produkto vadovės, nutolusios saulės elektrinės privalumai yra tai, kad saulės modulių konstrukcijų nereikia montuoti ant namo stogo, nereikia rūpintis modulių priežiūra
„Elektrinė nutolusiame saulės parke yra geriausias sprendimas tiems, kas gyvena bute arba kultūros paveldo name, kur įrengti saulės elektrines yra kur kas sudėtingiau arba neįmanoma“, – komentuoja ji.
Tačiau Domantė Navarskaitė, „Elektrum Lietuva“ saulės produktų vadovė, atkreipia dėmesį, kad saulės parkai jungiami prie ESO arba „Litgrid“ tinklų ir jų gaminama elektros energija tik po to atkeliauja iki vartotojo. Tai reiškia, kad saulės parko atveju neįmanomas momentinis vartojimas.
„Tad vartotojui už visą saulės parke pagamintą elektros energijos kiekį reikia mokėti ESO“, – priduria ji.
[infogram id="06200efb-1568-485e-8a48-da856d9d3353" prefix="bjg" format="interactive" title="Manopinigai.lt. Saulės elektrinės"]
Daugiau apie tai, kaip įsirengti saulės elektrinę – kokią rinktis ir ką svarbu žinoti, skaitykite ČIA.
Populiariausios – 10 kW ant namo stogo
Tomas Ridikas, įmonės „Solet Technics“ pardavimų direktorius, sako, kad dažniausiai gyventojai ant šlaitinių namų stogų įsirengia 10 kW galios saulės elektrines. Priežastis – APVA maksimaliai kompensuoja už 10 kW galingumo saulės elektrinę.
„Klientai kartais sako, kad gal užteks 7 kW, tačiau mes patariame rinktis 10 kW. Jeigu kažkokio kiekio pagamintos elektros gyventojas nesunaudoja, ESO kasmet sumoka kompensaciją“, – kalba jis.
Pokalbį su saulės elektrinių ekspertu klausykite ČIA.
APVA duomenimis, iki šiol daugiau kaip 3.000 gyventojų jau yra įsigiję saulės elektrinės dalį iš saulės parkų ir gavę daugiau kaip 4,5 mln. Eur kompensacijų.
ESO birželio mėn duomenimis, Lietuvoje buvo 18.800 gaminančių vartotojų (t. y., neskaičiuojant nutolusių gaminančių vartotojų).
TAIP PAT SKAITYKITE: