Daugiau nei kas antras (53%) šalies gyventojas turi investicijų. Gyvybės draudimas, trečios pensijų pakopos fondai, nekilnojamas turtas (NT) – išlieka populiariausi instrumentai. Dažniausiai investuojama kartą per mėnesį, įprastai – nuo 21 Eur iki 100 Eur, atskleidė SEB banko atliktas tyrimas.
„Gyvybės draudimas – ta sritis, į kurią investuoti Lietuvos gyventojai renkasi dažniausiai“, – spaudos konferencijoje kalbėjo Eglė Dovbyšienė, SEB Mažmeninės bankininkystės tarnybos vadovė.
Pasak jos, populiariausių investicinių priemonių trejetukas išlieka toks pat kaip ir prieš dvejus metus. Tiesa, padaugėjo investuojančių į gyvybės draudimo produktus. Į juos pinigus įdarbine 21% apklaustųjų (prieš dvejus metus –17%). Tačiau sumažėjo investuojančių į NT (dabar 16%, buvo 18%) (įtakos turėjo didėjančios palūkanų normos, situacija rinkoje ir kt.), trečiosios pakopos pensijų fondus (dabar 14%, buvo – 17%).
Pastebėta, jog daugėja kitas priemones (auksą, kriptovaliutas, investicinius fondus ir kt.) besirenkančių gyventojų skaičius.
Planuojantys investuoti
Artimiausiu metu investuoti ketina apie 14% apklaustųjų, trečdalis atsakė, kad to daryti neketina, kas trečias teigė, kad būtų įdomu pabandyti.
„Daugiausia (33%) dar neinvestuojančių planuoja pinigus įdarbint į NT. Taip pat renkasi akcijas (28%), auksą (16%)“, – kalbėjo E. Dovbyšienė.
Jos teigimu, padidėjusi geopolitinė įtampa pasaulyje dėl karo Ukrainoje ir dėl Kinijos agresyvios retorikos Taivano atžvilgiu bei padidėjusi ekonomikos nuosmukio rizika padeda palaikyti susidomėjimą auksu, kuris laikomas investicija, teikiančia psichologinio stabilumo.
Keturios investuotojų grupės
Apibendrinęs investuojančių Lietuvos gyventojų įpročius, remdamasis tyrimu, bankas juos suskirstė į keturias grupes:
- rimtieji (17%) – investuojantys į vertybinius popierius (akcijos, biržoje prekiaujami fondai (ETF), obligacijos, investicinių fondų vienetai)
- ramieji (32%) – investuojantys į draudimo paslaugas (investicinis gyvybės draudimas, trečios pakopos pensijų fondai)
- žemiškieji (22%) – investuojantys į materialųjį turtą (papildomas NT (būstas, žemė), neįskaitant gyvenamojo būsto, auksas, meno kūriniai)
- progresyvieji (14%) – investuojantys į naujoves (kriptovaliutos, NT sutelktinio investavimo platformos, sutelktinio finansavimo ir tarpusavio skolinimo platformos).
Bankas, atlikdamas tyrimą, nustatė ir įvairių investuotojų grupių pomėgius ir dažniausias profesijas. Investuojantys į vertybinius popierius, pensiją, gyvybės draudimą dažniausiai yra specialistai ir biurų darbuotojai. Investuojantys į vertybinius popierius savo laisvalaikį dažniausiai skiria sporto varžyboms ir tobulėjimui, besirūpinantys pensija – kultūrai ir menui, skaitymui.
Investuoti į materialųjį turtą besirenkantys dažniau negu kitų grupių investuotojai yra patys sau darbdaviai, o laisvalaikiu užsiima namų ruoša, keliauja ir kolekcionuoja. Investuojantys į naujoves dirba įvairiose srityse, o laisvalaikiu mėgsta judrią veiklą ir tobulėjimą.
Vyrai labiau linkę rinktis didelei rizikai priskiriamas investicines priemones, todėl jie dominuoja tarp investuojančių į vertybinius popierius ir naujoves (66–67%). Kitur lyčių santykis yra panašus.
Taip pat pastebima, kad vertybinius popierius ir naujas investicines priemones dažniau renkasi Vilniaus ir kitų didmiesčių gyventojai, o į draudimą ir materialųjį turtą dažniau investuoja miestelių ir kaimų gyventojai.
Kalbant apie pajamas, 19% uždirbančių iki 750 Eur/ mėn. turi investicijų, atitinkamai 30% uždirbančių 751–1250 Eur/ mėn., 34% – 1251 Eur/ mėn. ir daugiau.
Pagrindinis tikslas, kodėl investuojama į vertybinius popierius – noras įdarbinti laisvus pingius. Tų, kurie renkasi draudimo paslaugas, svarbiausias tikslas – sukaupti papildomų lėšų savo pensijai, o investuojančių į materialųjį turtą tikslai skirtingi: po lygiai jų galvoja apie senatvę, nori įdarbinti pinigus ir tiesiog apsaugoti juos nuo infliacijos.
„Lietuvos investuotojas yra aktyvus 43 m. samdomas darbuotojas“, – investuotojo paveikslą apibūdino Sigita Strockytė-Varnė, SEB banko asmeninių finansų ekspertė.
Apklausa atskleidė, kad dažniausiai investuojama vieną kartą per mėnesį, įprastai – nuo 21 Eur iki 100 eurų. Tik investuotojai į materialųjį turtą pinigus dažniausiai panaudoja rečiau negu kartą per metus ir skiria didesnes sumas.
SEB banko užsakymu tyrimą šių metų kovo mėnesį atliko bendrovė „Norstat LT“. Apklausoje dalyvavo 1.122 Lietuvos gyventojai nuo 18 iki 74 metų.
TAIP PAT SKAITYKITE:
- Privatus investavimas – link proveržio vėžlio žingsniu
- A. Klimavičienė – apie investavimą Lietuvoje ir Baltijos biržos uždarą ratą
- Moksleivių investavimas: nuo kasdienės prekybos biržoje iki savo verslo kūrimo
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų?
Parašykite „Mano pinigų“ redaktoriams.