Dėl išaugusių skolinimosi išlaidų, pajamų reikalavimų ir didelio pradinio būsto įnašo poreikio didžioji dalis europiečių privesti būstą nuomotis, o ne pirkti. Kaip rodo statistika, Lietuvoje didžioji dauguma turi nuosavą būstą, kai, pavyzdžiui, Nyderlanduose daugiausia gyventojų įsiję būstą su paskola, Vokietijoje – nuomojasi.
Didėjančios palūkanų normos Europos gyventojams dar labiau apkartino būsto paieškas. Kai kurie priversti imtis įvairių sprendimų, pavyzdžiui, gyventi furgonuose, perpildytuose butuose ar pas tėvus.
„Nuomos kainos auga visoje Europoje dėl ribotos pasiūlos ir didelės paklausos, kurią didina vietiniai nuomininkai, nuomininkai, persikeliantys dirbti ir studijuoti, ir būsimi pirkėjai, kurie dėl aukštų palūkanų normų atsigręžė į nuomos rinką“, – „Financial Times“ cituoja Paulą Tosteviną, nekilnojamojo turto agentūros „Savills“ pasaulinių tyrimų vadovą.
Nuomos rinkas visoje Europoje formuoja jų istorija ir vyriausybės. Kaip rodo „Eurostat“ duomenys, Rumunijoje būsto savininkų procentas yra didžiausias Europoje (93,7%).
„Financial Times“ aiškina, kad dešimtojo dešimtmečio pradžioje žlugus komunizmui, daugelis rumunų pigiai įsigijo butus, kuriuose gyveno, nes šalyje vyko privatizacijos ir valiutos devalvacijos banga.
Panašiai yra ir kai kuriose kitose buvusiose komunistinėse šalyse, pavyzdžiui, Slovakijoje, Vengrijoje, Kroatijoje, Lietuvoje ir Lenkijoje. Vakarų Europoje būsto nuosavybės lygis paprastai yra daug žemesnis.
Kalbant apie būsto nuosavybę Lietuvoje, nuosavus namus turi 72,6% gyventojų, 16% būstą įsigiję su paskola, 9,4% – nuomojasi pigiau arba gyvena nemokamai, 2% moka rinkos kaina.
[infogram id="1afa4d04-10e2-4259-9e5c-c2d99d533fba" prefix="AUD" format="interactive" title="Būsto nuosavybės lygis"]
Palyginimui, Nyderlanduose 60,3% gyventojų įsigiję butus su paskola, tik 10,2% gyventojų jie priklauso.
Nemažai gyventojų Danijoje, Švedijoje, Vokietijoje būstus nuomojasi, gerokai mažiau turi nuosavus namus.
TAIP PAT SKAITYKITE:
- 5 dalykai, kuriuos turite padaryti prieš įsigydami pirmuosius namus
- Finansiniai sunkumai kiša koją grąžinti būsto paskolą: ką gali pasiūlyti bankai
- Augantis EURIBOR mažina galinčiųjų gauti būsto paskolą
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų?
Parašykite „Mano pinigų“ redaktoriams.