Pensijų fondų valdytojai pritaria Valstybės kontrolės (VK) pensijų sistemos audito išvadai, kad gyventojams neaišku kokią naudą duoda savarankiškas kaupimas pensijai. Vardinama dar daugiau priekaištų sistemai, ypač – dėl neinformavimo.
„Vis dar per mažai dėmesio skiriama savarankiško kaupimo temai arba atvirkščiai – daug dėmesio skiriama temai, kaip išvengti kaupimo“, – sako Dalia Kolmatsui, INVL investicijų valdymo ir gyvybės draudimo grupės Mažmeninių paslaugų vadovė.
Kaupimą laiko tik išlaidomis
Anot D. Kolmatsui, įmonės turimi duomenys apie sustabdžiusius kaupimą asmenis rodo, kad kaupime liko mažiau nei 20% tų, kuriems buvo pasiūlyta atnaujinti kaupimą. „Laikraščiuose mirga antraštės, kad tie, kurie neapsisprendė (kaupimo nutraukti, VŽ past.), gaus mažesnį darbo užmokestį – t.y. pensijų kaupimas vertinamas kaip išlaida, o ne kaip investicija ateičiai. Vadinasi, žmonėms trūksta informacijos, ne tik, kiek jie sukaupė, bet ir apskritai, kodėl tą daryti verta“, – svarsto specialistė.
Kokia bus būsima „Sodros“ pensija, visada galima pasiskaičiuoti „Sodros“ informacinėje sistemoje gyventojams.
Savarankiškai kaupia nepakankamai
Manopinigai.lt jau rašė, kad pensijų sistemos auditą atlikusi VK paskelbė, kad papildomas kaupimas pensijai II ir III pakopose yra nepakankamas, nes gyventojai neturi motyvacijos mokėti daugiau valstybinio socialinio draudimo įmokų, kad gautų didesnę pensiją. Taip yra todėl, kad kaupimo dalyviams nėra aišku, kokią naudą duos papildomas kaupimas jiems išėjus į pensiją.
Eivida Šlamė, VK vyriausioji valstybinė auditorė, audito grupės vadovė, sako, kad informacija apie tokią naudą nėra nei renkama, nei skelbiama.
„Informacija apie išmokų dydžius išėjus į pensiją neskelbiama. Kiek žmonės mokėjo, kiek jiems paaugo tos įmokėtos lėšos, kiek laiko buvo kaupta ir kokio dydžio mokamos išmokos, koks yra jų pajamų pakitimas – visa tai nėra vertinama“, – teigia E. Šlamė.
2021 m. įmokų mokėjimą fonduose sustabdė beveik pusė II pensijų kaupimo pakopos dalyvių, o beveik 60% III pakopoje kaupimą nutraukė nesulaukę pensijos.
TAIP PAT SKAITYKITE:
- Kaupimas II pakopos pensijų fonde: privalumai ir trūkumai
- III pakopos pensijų fondai: kur investuojami gyventojų pinigai
- Kiek pinigų pensijai atsidėti dabar, kad vėliau nepritrūktumėte